עלון קשב ADHD


היתדות העגולות בחורים המרובעים - בוגרים עם ADHD

היתדות העגולות בחורים המרובעים - בוגרים עם ADHD

עלון קשב ADHD
שלום רב,
לכבוד הירגעות הסופות והפשרת הקור המקפיא, אני מזמינה אותך להתחמם לאור התכונות הטובות של הפרעת הקשב.  דר' זיוה שגיא, מאמנת להפרעת קשב בלב ובנפש, בתואר ובפרקטיקה, מזהה אותן ורותמת אותן לאימון מוצלח במיוחד של בוגרים.

התכונות הטובות והחוזקות
של בוגרים עם הפרעות קשב וריכוז

דר' זיוה שגיא

'...לכבוד המשוגעים. הלא יוצלחים. המורדים. עושי הצרות. היתדות העגולות בחורים המרובעים...
אם יש כאלה שרואים בהם משוגעים, אנו רואים בהם גאונים.
כי האנשים שמשוגעים מספיק כדי לחשוב שהם יכולים לשנות את העולם.....
הם אלה שעושים זאת! ' (סטיב ג'ובס)

הנטייה הראשונית, האוטומטית, היא לחשוב על הפרעות קשב כחיסרון. בוגרים הלוקים בהפרעה מתייחסים בעיקר לקשיים שההפרעה מייצרת בחייהם, וכך אף בני זוגם, סביבת העבודה, המשפחה המורחבת והחברים. האם עצרתם פעם לחשוב מהם היתרונות של הפרעה זו? מדוע האנשים המאובחנים כבעלי הפרעת קשב הם כל כך רגישים? סקרנים? טובי לב? פורצי דרך...?

ADHD איננה תכונה פשוטה. היא גורמת סבל רב לאנשים הלוקים בה ולסובבים אותם. בוגרים עם הפרעת קשב מוצאים עצמם תכופות נכשלים, מאכזבים את סביבתם ובעיקר מאכזבים את עצמם. לדוגמה, כאשר בוגר כזה מתקשה בניהול זמן ובזיכרון, הקושי משפיע על תפקודיו בעבודה ובקשרים החברתיים והמשפחתיים. הם שוכחים לכתוב ביומן פגישות שקבעו ולכן לא מגיעים אליהן, שוכחים לאסוף את הילדים מהגן... כך הם 'זוכים' מסביבתם לקיתונות של רותחין, ביקורת קשה, זלזול, כעס, ביטויי אכזבה, התרחקות של חברים והשפחה ופיטורין ממקומות עבודה. ה'זכיה' המשמעותית ביותר היא אכזבה עצמית קשה המייצרת דימוי עצמי נמוך.

בתחילת דרכי המקצועית, כמאמנת ומטפלת בבוגרים עם הפרעות קשב, התמקדתי בקשיים ובחסרונות של מטופליי. ניסיתי לעזור להם באמצעות כלים להתמודדות תוך שהתעמקנו בהתבוננות על ההתנהגויות שגורמות קשיים לפי תיאוריות ופרקטיקות פסיכולוגיות שונות. תוך כדי היכרות עם מטופלים ומאומנים רבים, התחלתי להתמקד ביחד אתם בתכונות הנפלאות שמאפיינות אותם. באמצעות הדגשת הפן החיובי, גילינו שפחד, בושה, תסכול ובעיות אחרות שליוו את חייהם בגלל הדגשת החסרונות, נחלשו עד מהרה ופינו את מקומם למוטיבציה להתמודדות יעילה.

הדגישו את יתרונות הפרעת הקשב שלכם
התמקדו בתכונות הטובות שלכם. רישמו אותן וחפשו עדויות לקיומן מדי יום. לדוגמה: אתם טובי לב, חכמים, מצחיקים, נוטים לעזור לזולת, רגישים, פותרים סכסוכים בחברה, בעבודה או במשפחה. תלו את רשימת התכונות הטובות במקום בולט בבית או בעבודה. בכל פעם שהתנהגותכם מבטאת את אחת התכונות שברשימה, סמנו 'וי' על יד התכונה ברשימה.

הדגישו את יתרונות הפרעת הקשב של עובד או בן משפחה בוגר
אם אתם מנהלים של עובד עם הפרעת קשב או בני משפחה של בוגר עם הפרעת קשב, שקפו לו את התכונות הטובות. לדוגמה: 'האם שמת לב לאכפתיות ולרגישות שלך כשהתנדבת להסיע אותי הביתה?' בדרך זו הדימוי העצמי של הבוגר ישתפר. כאשר החברה תתמקד בתכונות החיוביות שלו במקום בקושי, ישתפר יחסה אליו. לכלי זה השפעה דרמטית בעבודה ואפילו השפעה מצילה על הזוגיות של רבים.

התמקדו בתכונות הטובות
כיצד ניתן למצוא תכונה טובה בתוך משהו רע? בקלות. בני האדם אינם מודעים לכך שהם משדרים מסרים כפולים. מצד אחד צוחקים ומצד שני כועסים.

א. אימפולסיביות:
אימפולסיביות היא אחד התסמינים המרכזיים של הפרעת קשב. איך ניתן לראות אימפולסיביות באור חיובי? אימפולסיביות חיובית היא בעצם אסוציאטיביות המתבטאת ביצירתיות גבוהה. יצירתיות תלויה ביכולתו של האדם להסיח את דעתו מן הנורמה, לדלג על עכבות ולחשוב על רעיונות חדשים מתחומים אחרים. כאשר האדם מוסח ואימפולסיבי במחשבותיו, לא תמיד הסביבה מגיבה בהתפעלות ובהערכה ליצירתיות שלו. לעיתים אומרים לו: 'הבלגן בראש שלך נתן לנו עכשיו רעיון מבריק', ולעתים מגיבים באכזבה מן המוסחות והאימפולסיביות. התגובות הסותרות לאותה תופעה גורמות לבלבול ותסכול אצל האדם. אין זה אומר כי יש לשבח כל מעשה אימפולסיבי, אך פירוש הדבר, כי יש לשים לב ולהיות מודע לכך שבתוך התכונה השלילית 'אימפולסיביות' ישנה גם תכונה חיובית בשם 'יצירתיות'.

ב. מוסחות:
הסחת הדעת גם היא תכונה נפוצה בקרב אנשים עם הפרעת קשב. הצד החיובי שלה הוא סקרנות. אם המוח לא מסוגל להתאפק, והולך אחר מחשבות אחרות שמעניינות אותו יותר, האם זה רע בהכרח? אכן, מוסחות בבזמן נהיגה בכביש עלולה להוביל לתאונת דרכים, אך סקרנות עשויה לגרום לאדם לחקור דברים נסתרים ולהוביל אותו להמצאות ותגליות גדולות, כפי שמוכיחה ההיסטוריה האנושית.

ג. היפראקטיביות:
הצד החיובי של היפראקטיביות הוא אנרגיה. אצל בוגרים, ההיפראקטיביות עלולה להוביל לצרות והסתבכות בגלל חוסר השקט והתזזיתיות בעבודה, בבית ועם חברים. מאידך גיסא, היפראקטיביות מתבטאת בשובבות מקסימה, חיות ואנרגיות מצחיקות הגורמות לאחרים שמחה והנאה. אמנם, צריך לשלוט בהתנהגות ההיפראקטיבית ולרסנה כדי לא להסתכן בהתרסקות, אך זהו דבר שניתן ללמוד. ההסתכלות על ההיפראקטיביות כעל אנרגיה, עוזרת לבעלי ההפרעה לחוש גאווה במקום בושה. זאת מחשבה הרבה יותר נעימה מאשר להרגיש פגומים, לקויים או רעים.

סיכום
'המודל המבוסס על חסרונות מתעלם מן החוזקות. התעלמות מהחוזקות נוטה לכבות אותן או לפחות לעצור את התפתחותן'. ד"ר א.ד. האלוול.

ככל שתבחינו יותר ביתרונות של הבוגרים עם הפרעת קשב בסביבתכם, ככל שתתמקדו בהיבטים החיוביים ותדגישו אותם על פני החסרונות, כך תוכלו לראות אותם בשלמותם.
כאשר הסביבה מודעת להתנהגויות המהוות יתרון אצל הבוגר, חשוב להביא אותן למודעותו באמצעות שיקוף. לומר לו משפטים כמו: 'פעמים רבות אנחנו מעירים לך בגלל תנועתיות היתר שלך, אבל היום דווקא האנרגיות האלה היו יתרון, כשעשית את כל המאמצים בהכנות לאירוע הערב'. או: 'הרבה פעמים מעירים לך כי אתה אימפולסיבי, אבל עכשיו, ההתפרצות שלך ממש תרמה לישיבה. הרעיון שלך היה מקורי וחשוב'.

 זיהוי, מודעות, שיקוף והבלטת הכישרונות של האדם עם הפרעת קשב על ידי סביבתו, תגרום לשיפור האווירה בבית, בחברה ובעבודה. גישה זו תעלה את הדימוי העצמי ותגביר את הכוח ואת המוטיבציה שלו להתמודד עד להצלחה.

ד"ר זיוה שגיא, דוקטור לפסיכולוגיה,
מנכ'ל מרכז אלה לאימון וטיפול בילדים, מתבגרים ובוגרים עם הפרעת קשב וריכוז,
050-3833230 , www.sagie-ls.com

תודה על קריאת עלון קשב ADHD
אני מזמינה אותך לחכות ביחד לעלון הבא.

בברכה,

זיוה דינה - קשבים
יעוץ להפרעת קשב
דיוורי טיפול, חינוך ואימון 
לקהלי יעד מותאמים במיוחד

adhdindex.co.il

 ה​​רשם לעלון כדי לקבל עדכונים על הטיפול ​בהפרעת קשב ADHD:

עלון קשב ADHD למשפחה

עלון קשב ADHD למבוגרים

הרשם ל"קשבים" כדי לקבל עדכונים לאנשי טיפול, חינוך ואימון:

״קשבים״ להתפתחות מקצועית


19.04.2020