עלון קשב ADHD


טוב לי או רע לי? הפרעת קשב על מיטת הנאשמים

טוב לי או רע לי? הפרעת קשב על מיטת הנאשמים

עלון קשב ADHD
שלום רב,
ברוכים הבאים למאמר על חשיבות הקשב-מיקוד-ריכוז בתפקוד המיני. דר' יצחק בן ציון, פסיכיאטר וסקסולוג, מציג את ההשפעות הפוגעות והמכאיבות, תרתי משמע, של קשב לקוי על יחסי המין. בקינוח: הצעות שימושיות להתגבר על זה באופן נעים במיוחד.

מה זה היה לי? טוב לי או רע לי:
תפקוד מיני והפרעת קשב וריכוז
דר' יצחק (צחי) בן ציון

מזמזם בזמן קיום יחסי מין? מתמכרת לצ'אטים מיניים? מתקשה לגמור? אולי יש לכם הפרעת קשב?
איבר המין העיקרי הוא המוח. כאשר התפקוד המוחי שונה, גם המיניות משתנה.

להפרעות קשב מתלוות פעמים רבות הפרעות בתפקוד המיני, אשר אינן מדוברות ואינן נחקרות מספיק. אחת הסיבות לכך היא הבושה: הלוקים בהפרעות קשב מוצפים בבעיות וחשים לא מובנים לסביבתם כשיגרה, כך שהם רואים בבעיות התפקוד המיני חלק זעיר מן הקושי, ונוטים להמעיט בחשיבותן.

הפרעות הקשב עלולות ליצור מצב והיפוכו. למשל, בחלק ממטופליי בעלי הפרעות קשב, יש שפיכה מעוכבת או חשק מיני ירוד, בעוד שבאחרים יש דווקא שפיכה מהירה או חשק מיני מוגבר. כך גם ההשפעות ההפוכות של הטיפול התרופתי בריטלין ונגזרותיו. חלק מהמטופלים והמטופלות בריטלין חשים עלייה ביכולת המינית, בעוד שאחרים חווים דווקא ירידה ביכולת המינית בעקבות הטיפול.

ישנם מקרים אחרים, בהם נעשה שימוש במין לצורך 'טיפול עצמי' בבעיות קשב: מטופלים רבים מגלים כי עירור מיני ואורגזמה מטיבים את תחושתם ותפקודם היומיומי. כתוצאה מכך , הם עוסקים הרבה באוננות, או תובעים מין רב מבני ובנות זוגם. נשמע נחמד בהתחלה , אבל בהמשך הופך למטרד בחיי היומיום ומוביל את בני הזוג לתחושת מיאוס ודחייה.

ADHD על מיטת הנאשמין
בני זוג של מטופלים עם הפרעות קשב, מבולבלים מהם תמיד, וכאשר זה נוגע לתפקוד המיני, הם אינם מבינים ואינם שואלים. הנושא נדחק לקרן זווית, אך גם משם הוא צובע את הזוגיות בצבעים קודרים. חוסר הידיעה של הקשר בין תפקוד מיני להפרעות קשב, עלול להביא לפגיעות ולהיעלבויות מיותרות. כך למשל, זוג שהגיע אליי בגלל חוסר חשק של האישה. בתשאול ראשוני התברר, כי חוסר החשק שלה נובע מתחושת עלבון והשפלה שהיא חווה עם בעלה: במהלך קיום יחסי מין הוא מתחיל לדבר על משהו אחר, או נרדם בחיקה תוך שהוא מגרה את פטמותיה כמו תינוק.

התברר שבן הזוג מאובחן כלוקה בהפרעת קשב ואיננו מטופל. הוספת טיפול תרופתי לפני קיום יחסי המין ותכנון מדויק ומוקפד שלהם, הביא לשיפור התפקוד המיני של בני הזוג תוך מספר פגישות.

ישנם מקרים בהם המטופלים מאשימים את עצמם שאינם מיניים מספיק. כך למשל, מטופל עם הפרעות קשב שהגיע אליי בגלל שפיכה מעוכבת, ופירק מסיבה זו מספר מערכות יחסים. בתחילה ייחס את הבעיה לבנות זוגו, אך בהמשך החל לחשוש שאינו מצליח לגמור מפני שאיננו מיני מספיק ומפני שאף אחת לא הצליחה לעורר אותו.

5 מרכיבי התפקוד המיני
התפקוד המיני כולל חמישה מרכיבים השלובים זה בזה:
א. תחושת אינטימיות וקרבה- הרצון לקרבה רגשית
ב. חשק מיני- הרצון לקרבה מינית
ג. עוררות מינית – המתבטאת בזקפה אצל הגבר ובהרטבה והרחבה של הנרתיק באשה.
ד. אורגזמה- שיא ופורקן
ה. התרה- חזרת הגוף בכלל ואברי המין בפרט לשגרה.

כל אחד מהמרכיבים עלול להשתנות כתוצאה מהתפקוד המוחי השונה, אם בשל ההפרעה ואם בשל הטיפול התרופתי בה. בואו נראה מהם מרכיבי הפרעות הקשב המשפיעים על התפקוד המיני:

אינטימיות עם הפרעות קשב
יחסי מין מוצלחים דורשים מן המאהב/ת להיות קשובים לבני הזוג ולעצמם. אדם צריך להיות בפוקוס מירבי, כדי לתת הנאה ולקבל הנאה. כאשר אחד מבני הזוג מתקשה להתמקד או מוסח בקלות, קשה 'להתחיל במסיבה', כפי שאמרה מטופלת אחת, או 'קשה להישאר על הכביש בלי לרדת לשוליים' כפי שאמר מטופל אחר.

מטופלים מתארים פגיעה בפעילות המינית בגלל תקתוק השעון, נביחות הכלב, רעש הסדין, קולות בן הזוג, אמבולנס שעבר ברחוב ועוד.

מטופלים אחרים מתארים מוטרדות מחשבתית בזמן קיום יחסי המין. למשל, מטופל סיפר לי על שיר שהתנגן בראשו ולא יכול היה להיזכר בשורת הסיום. הדבר הטריד אותו באמצע קבלת מין אוראלי... הוא החליט להתייעץ עם בת זוגו, והיא נפגעה מכך שבאמצע האקט המיני הזה, הוא החל לזמזם את השיר שבו ניסה להיזכר!

הדרך להתמודד היא להקדיש תשומת לב בזמן ובמקום, להתכונן ליחסי מין ולא לעשותם כלאחר יד. יש לארגן סביבה ללא הסחות, על ידי הסרת מירב הגורמים שנמצאו כמפריעים לבן הזוג עם הפרעת הקשב. למשל, מטופלת סיפרה לי כי בעלה הדליק נרות וקטורת והיא התמקדה בצללים שבחדר והתקשתה ליהנות מהסקס. בטיפול בזוג זה, דווקא הסרת מה שנועד לעשות טוב – עשה עוד יותר טוב.

קרבה - פורנו וצ'אט הם רק תבלימין
למטופלים עם דרגה גבוה של אימפולסיביות יש קושי בוויסות תנועתי ורגשי. כך קורה שלעיתים הם נמרצים וממהרים מדי, או, לחילופין, משדרים אי שקט ועצבנות. פעילויות אלו משפיעות לרעה על בנות הזוג , גורמות להן לחוש מותקפות ולהיכנס למגננה.

מטופלים אימפולסיביים עלולים להשתעמם בקלות, היות שהם זקוקים לגירוי מאוד חזק ואינטנסיבי שבנות/ בני הזוג מתקשים לספק. בני הזוג חשים כמו בובות מין או רובוט ומפרשים זאת כניצול. במקרים אחרים, צורך זה מביא להתמכרות לפורנו או לצ'אטים מיניים המספקים גירויים חזקים. כך, עם האוכל בא התיאבון, ה'מתאבן' הופך ל'מנה עיקרית' ובהמשך לרעל, נוצר דפוס בעייתי של יחסי מין מזדמנים ומסוכנים ושבירת המסגרת הזוגית.

לעומתם, מטופלים עם הפרעת קשב דומיננטית, מתקשים לשים לב לאותות הקטנים שמשדרים בני/ בנות הזוג, וכך נוצרים קצרים בתקשורת ובעיות.

ניתן להתמודד עם קשיים אלה על ידי טיפול תרופתי מקדים מחד גיסא ועל ידי התכוונות והתמקדות מקסימלית בבני הזוג מאידך גיסא, תוך שימוש בפורנו כתבלין הניתן במשורה.

לעורר את העוררות
הפרעת קשב עלולה לגרור בעיות בוויסות תחושתי. במצב רגישות יתר, גירוי מסוים עלול להיחוות כבלתי נעים או כואב. ברגישות חסר, מגע או גירוי הנחשבים נעימים ומענגים, לא יורגשו כלל. במקרים של הפרעת קשב דומיננטית, חוסר תשומת לב לתחושות האדם או בן/ בת זוגו, יגרור קשיים בעוררות.

אפשר להתמודד עם קשיים אלה על ידי זיהוי הגירויים שמביאים לתחושה נעימה ועל ידי שימוש בעזרים כמו ויברטורים, מכשירי עיסוי, שמנים, טלק ומחליקים דומים. יש צורך בלימוד והתנסות מתמידים כדי למצוא את סוגי הגירוי המתאימים והרצויים לכל אחד מבני הזוג.

אורגז-מה? לתכנן עד הסוף
ישנם מאובחני הק'ר אשר מתקשים ליזום פעילות מינית. הם עשויים להיענות ברצון ליוזמה מינית של בני הזוג, אך לא ייזמו יחסים כאלה בעצמם, בעיקר בשל הקושי לתכנן ולצפות קדימה, או בשל חשש מסירוב הצד השני. בן הזוג עם הפרעת הקשב עלול לגלגל את האשמה על בת או בן הזוג, וכך נוצרים כעס, מתח והאשמות הדדיות המעכירים את האווירה ומקלקלים את היחסים.

ניתן להתמודד עם הקושי על ידי תזמון מראש ותכנון יחסי המין: נהוג להניח שיחסי מין צריכים להיות 'זורמים וספונטניים', אך בחיים בכלל ובחייו של בעל הפרעת קשב בפרט, חוסר תכנון והיעדר מסגרת ברורה וגבולות עלולים לגרום לכישלונות ובעיות.

התרה - טוב לי או רע לי?
ראשית, חשוב להבין שיש בעיה, כי אם לא נכיר בבעיה, נתקשה לטפל בה. פרויד אמר: 'פצע הוא תחילתו של ריפוי' . יש לשבת ולחשוב: האם טוב לנו במין שלנו? האם ניתן לשפר?

חשוב לספר לבני ובנות הזוג על הקשיים. להסביר - במקום להאשים, לבקש עזרה - במקום לכעוס. מומלץ להקדיש זמן ומאמץ לשיפור חיי המין, להיעזר בספרי הדרכה ובאביזרי מין. אם לא מסתדרים, כדאי לפנות לטיפול מיני. ברוב בתי החולים וקופות החולים יש מרפאות לטיפול מיני שאליהן ניתן לפנות. לפרטים נוספים:
היל"ם - החברה להפרעות בתפקוד מיני http://www.sexual-health.co.il
איט"ם - האגודה הישראלית לטיפול מיני http://www.itam.org.il/

ד"ר יצחק (צחי) בן ציון, פסיכיאטר וסקסולוג, מומחה לרפואת מין,
פסיכיאטר ראשי ומנהל השרות לבריאות מינית בשרותי בריאות לאומית.
08-6467334 , https://facebook.com/DrBenZion

תודה על קריאת עלון קשב ADHD .
העלון הבא יהיה בנושא בדיקות ממוחשבות של קשב, וכדאי לחכות לו ביחד אתי. בינתיים, אני ממליצה לך לקרוא את העלונים הקודמים על הפרעת קשב במעגלי החיים.


בברכה,
 

בברכה,

זיוה דינה - קשבים
יעוץ להפרעת קשב
דיוורי טיפול, חינוך ואימון 
לקהלי יעד מותאמים במיוחד

adhdindex.co.il

 ה​​רשם לעלון כדי לקבל עדכונים על הטיפול ​בהפרעת קשב ADHD:

עלון קשב ADHD למשפחה

עלון קשב ADHD למבוגרים

הרשם ל"קשבים" כדי לקבל עדכונים לאנשי טיפול, חינוך ואימון:

״קשבים״ להתפתחות מקצועית


21.03.2021