עלון קשב ADHD


מה בין קשב לקסם? על אומנות השליטה בסודות הקשב

מה בין קשב לקסם? על אומנות השליטה בסודות הקשב

עלון קשב ADHD
 - מה בין קסם לקשב? אורי אשכנזי, קוסם ואמן חושים, מציג את הקוסמות כאומנות השליטה בסודות הקשב, ומציע ליישם אותה בהוראה, אימון, טיפול והתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז. איך לא חשבנו על זה קודם? קבלו מתנה לשנה האזרחית החדשה.

קוסם, הוקוס פוקוס וקשב
אורי אשכנזי

"להתעלם מהשאלה, מדוע אנו מולכים שולל על ידי קוסמים, היא אחת מהטעויות הגדולות של פסיכולוגים, כי יש בהם הרבה יותר מאשר זריזות ידיים פשוטה או יד שנעה במהירות גבוהה יותר משהעין יכולה לעקוב."
ריצ'רד ל. גרגורי

קוסמים, מסתבר, מצליחים ליצור אשליות בזכות יכולתם לשלוט בקשב של הצופים. (קשב ותשומת לב הן מילים נרדפות)
אני קוסם. קוסמים עוסקים במיקוד הקשב של הקהל למקום הרצוי להם, ובהרחקת אותו קשב ממקומות שאינם רצויים להם. יותר מכך, הם מנצלים את החולשות של החושים האנושיים, כדי לגרום לצופה להאמין שהוא רואה וחווה דברים שלא קרו במציאות.
לאומנות הקסמים מספר עקרונות, שהבנתם יכולה לסייע להורים, למורים, למטפלים, למאמנים ולמתמודדים לכוון ולהגביר את הקשב ולשפר את מיומנויות הלמידה. כפי שנוכחתי על בשרי ועל רבים מתלמידיי, לימוד נכון של אומנות הקסמים יכול לשפר את הקשב, את יכולת השליטה ברגשות, את מיומנויות התקשורת ואת יכולת העמידה בפני קהל. במאמר זה אגלה לכם כמה מהסודות שעזרו לי, כקוסם, לשמור על קשב במופעים שלי, בין אם מדובר בקהל-ילדים או קהל-מבוגרים, סודות שלקח לי שנים רבות ללמוד וליישם.    

החושים והתמונה הגדולה:
קוסם ידוע בעבר נהג להוריד את השעון מידו של המתנדב ההמום, שכלל לא שם לב לעובדה. כיצד הוא עשה זאת? הוא כביכול עשה קסם עם חתיכת נייר שהוחזקה באגרופו של המתנדב. הקוסם טען שהוא עומד לקחת את הנייר. המתנדב התרכז בנייר שהיה בידו. הקוסם החזיק את זרועו של המתנדב בדיוק במקום של שהשעון. בשלב זה, הוא דרך 'בטעות' על רגלו של המתנדב וניצל את ההזדמנות כדי לפתוח את רצועת השעון ולקחת אותו. מאוחר יותר, הקוסם הציג את השעון למתנדב, וזה לא זכר כלל שהקוסם נגע בו.
כאשר אנשים ידעו מראש מהי מטרתו של הקוסם, היה קשה הרבה יותר להסיח את דעתם, ולכן המסקנות  הן: 
1. החוש החשוב והמוחשי ביותר הוא חוש המישוש והתחושה הגופנית. רק לאחריהם באים החושים האחרים - הראייה, השמיעה וכל השאר.
2. על מנת לשמור על קשב רב, יש לראות את המטרה הרחבה אליה שואפים להגיע. למשל, לעזור לאדם עם הפרעת הקשב לראות את המפה, לאן הוא רוצה להגיע, ואז לבחור את הדרך הרצויה עבורו... ממש כמו GPS.

הוקוס לפוקוס של הקהל:
במקרים רבים, לאחר שעשיתי לאנשים קסם, שאלתי אותם מה הם זכרו מתוך הקסם ומה סדר הפעולות שביצעתי. הסתבר, שהצופים שכחו פרטים שהיו רלבנטיים מאוד לביצוע הקסם, אך נעלמו כליל מתודעתם.
לדוגמה, כשגרמתי למטבע בידי השמאלית להיעלם, הם כלל לא זכרו שרגע לפני כן המטבע הועבר ליד ימין והוחזר ליד שמאל.
למה הם לא זכרו נקודה זו?
דעתם הוסחה בגלל סיבה טובה: לשם העלמת המטבע, אמרתי שאני צריך מצית, ואז העברתי את המטבע לרגע ליד ימין כדי לחפשה בכיס השמאלי. משלא מצאתי אותה שם, העברתי לכאורה את המטבע חזרה ליד שמאל (כשבעצם, המטבע נשאר חבוי ביד ימין), הכנסתי את יד ימין לכיס והוצאתי את המצית (וגם השארתי את המטבע בכיס). העובדה שהפעולה נראתה טבעית ונדרשת לשם ביצוע המשימה, גרמה להם לשכוח את השלב הזה. מה שמבחינתי היה המפתח לקסם היה מבחינתם חסר חשיבות.
פרטים שנראים לנו חסרי חשיבות במהלך הסרט שעובר בתודעה שלנו נעלמים ונשכחים. מהו הדבר שגורם לנו לזכור פרטים מסוימים ולשכוח אחרים?

קשב הוא מרקר צבעוני:
בזמן קריאת שורות אלה נקלט אינספור מידע בחושים: הלחץ של הגוף כלפי הכיסא, הצלילים הנכנסים מבחוץ, החמימות הנעימה שבחולצה, הזיכרון של מפגש עם חבר. איך אנו מצליחים לנהל את כל החוויות הללו ועדיין להתרכז במה שאנו קוראים, או בגירוי אחד בלבד מתוך כולם באותו הרגע?

קשב, תשומת לב, לפי הפסיכולוגיה הקוגניטיבית, מתייחס לדרך שבה אנו מעבדים מידע שנקלט מן הסביבה ומתוך גופנו. וויליאם ג'יימס, פסיכולוג ופילוסוף, טוען כי 'תשומת לב היא לקיחת השליטה על ידי המיינד, באופן נקי וברור, על אחד מתוך מבחר עצמים או מחשבות המתקיימים בו זמנית. זה מרמז על השתקה של חלק מהגירויים על מנת לטפל באופן יעיל באחרים'.

ניתן לחשוב על קשב כעל סימון של מרקר צבעוני: כאשר אתה קורא טקסט בספר, החלק הממורקר בולט לעין וגורם לתשומת הלב ולעניין שלך להתמקד בו. תשומת לב זו תאפשר לך להרחיק מידע, תחושות וקלט שאינם רלוונטיים, על מנת למקד את האנרגיה שלך באינפורמציה החשובה.

שליטה בסיפור הטוב ביותר עבורנו:
כיצד אם כן בוחר המיינד לקבל מידע מסוים ולדחות מידע אחר? מהן העדפות הסינון של אינפורמציה לתוך הקשב שלנו?

ניהול הקשב שלנו דומה לדרך בה אנו מתעניינים בסיפור. אם הסיפור לא נוגע בנו ותופס את מהותנו, נאבד עניין וננדוד למקומות אחרים בעלי סיפור מעניין יותר. כל חלק מחיינו מהווה סיפור בפני עצמו, שמורכב מסיפורים קטנים יותר המתרחשים ללא הרף.
התודעה שלנו מעסיקה את עצמה תמיד במציאת הפתרון הטוב ביותר עבורנו שמתאים לסיפור הנוכחי. זהו בעצם תפקידה: למצוא כיצד לשרוד ולהתקיים טוב יותר בכל מצב בו אנו נמצאים.
התודעה שלנו אוספת נתונים שיכולים לעזור לנו וממיינת אותם. נתון שיכול לתמוך ולעזור לנו בפתרון בעיות מקבל  עדיפות. נתון שאיננו יכול לעזור, נדחק ולפעמים נעלם לגמרי מן התודעה.

הערה: מהות הקשב היא - שליטה. לכן, לדעתי מצב של אובדן שליטה בתשומת הלב, כמו בעת צפייה בטלויזיה,יכול להיות בעייתי מאוד עבור אלה הסובלים מהפרעות קשב. אני ממליץ להם להמעיט בצפייה בטלויזיה ולקחת מטלות שדווקא דורשות ריכוז, על מנת לתרגל את השריר של שליטה בתשומת הלב.

עוורון קשבי:
קוסמים משתמשים ב'עיוורון קשבי', שהוא אחד מאויבי הקשב הגדולים.
עיוורון קשבי הוא מצב שבו איננו מפנים קשב לעצמים הנמצאים בטווח קליטתנו. למשל, אם אתה רואה משהו מעניין דרך סורגי החלון, ייתכן שהסורגים עצמם ייעלמו מקליטתך, שכן אינך מפנה אליהם תשומת לב. קוסמים משתמשים בעיוורון קשבי באופן שגרתי. הם מרגילים את הקהל לראות פעולה כלשהי כדבר טבעי, וכאשר הקהל כבר איננו מייחס חשיבות לפעולה, הם מנצלים את התנועה כדי לעשות פעולה סודית. לקוסמים זה עוזר, אך להורים ומורים שמנסים לעורר קשב וריכוז זה דווקא מפריע...

מורים המדברים באופן מונוטוני יוצרים עיוורון קשבי כלפי עצמם. אין פלא שתלמידים רבים מאבדים עניין אם המורה אינו מרתק את תשומת ליבם באופן מגוון.

סוד השעשוע:
הדרך הנפלאה ביותר לפתוח את עיני התלמידים היא לעורר פליאה, שאלות, חידות או להביא למצב של 'אני מבין שאינני יודע'.
לקוסם זה די פשוט. הוא עושה משהו שמפתיע את הקהל, הקהל איננו מסוגל להסביר והופך להיות מעורב. הוא מבין שהוא לא מבין ויש לו צורך להפנות קשב.
דילמות יכולות להיות דרך מצויינת ללמד היסטוריה. למשל, בפרשת דוד המלך ובת שבע, ניתן לעשות משחק תפקידים עם הילדים בנושא נאמנות ובגידה עוד בטרם לימוד סיפור המקרא. המשחק גורם למעורבות חברתית וגורם לילדים להרגיש שדעתם חשובה. כאשר מגיעים ללמוד את החומר הכתוב, הוא מצטייר הרבה יותר פשוט, ברור ונקלט מהר.

במילה שעשוע קיים סוד. מסתבר שמקור המילה שעשוע הוא במילה - שעה. לא מלשון 60 דקות אלא מלשון 'לשעות', להפנות תשומת לב. אין ספק שהדבר שמרתק ילדים ומבוגרים הוא השעשוע, המשחק!
מחקרים מגלים כי מורים המסוגלים לא רק להעביר מידע, אלא גם לשעשע את תלמידיהם בעזרת המידע הזה, זוכים לתמידים הטובים והמצליחים ביותר, לא מפני שהם נחמדים ומצחיקים, אלא מפני שהמשחק מטמיע את המידע בדרך הטובה ביותר.
כאשר מדגישים את רעיון השעשוע בעבודה עצמית של התלמיד, יש סיכוי שבמקום העתקות מתוצאות מנועי חיפוש באינטרנט, יהיו בעבודתו ביטוי לחשיבה יצירתית ולמידה אמיתית.

סיכום:
הוראה יכולה וצריכה להיות מקצוע יצירתי, אשר גורם לתלמידים להטמיע מידע ולהעזר בו. כאשר תלמיד יכול לפתור בעיה שקיימת בחייו באמצעות החומר שלמד, ניתן לאמר שהוא למד אותו באמת.
בקרוב אוציא לאור חוברת בנושא למידה, ובה אלמד מספר קסמים פשוטים שניתן לקשר לתהליך הלמידה. בינתיים, אאחל לכם שתצליחו תמיד להיות כאן ועכשיו, כי האושר האמיתי לא נמצא בשום מקום אחר.

אורי אשכנזי OMG - קוסם ואמן חושים
www.orimagic.com/pele.asp
052-2624043

תודה על קריאת העלון הנוכחי.
עד להופעת עלון החודש הבא, אני מזמינה אותך להסתכל בלוח הארועים של פורטל קשב ADHD. לוח הארועים מעודכן בארועי טיפול, חינוך ואימון.
כדאי לך לעקוב בו אחר תורנות היעוץ הרפואי שאני מנהלת כבר שנים בפורום הפרעות קשב בתפוז, וכמובן, כדאי לך להיעזר ברופאים המומחים המייעצים בו בכל סוף שבוע בהתנדבות ובמסירות כל השנים. 


בברכה,

זיוה דינה - קשב ADHD
יעוץ להפרעת קשב
דיוורי חינוך, אימון וטיפול 
לקהלי יעד גדולים במיוחד

adhdindex.co.il

 

 ה​​רשם לעלון כדי לקבל עדכונים על הטיפול ​בהפרעת קשב ADHD:

עלון קשב ADHD למשפחה

עלון קשב ADHD למבוגרים

הרשם ל"קשבים" כדי לקבל עדכונים לאנשי טיפול, חינוך ואימון:

״קשבים״ להתפתחות מקצועית


14.09.2020