עלון קשב ADHD


פעילות גופנית לשליטה בהפרעת קשב וריכוז

פעילות גופנית לשליטה בהפרעת קשב וריכוז

קשב ADHD

שלום רב,
אני שמחה להגיש לך מאמר שזור פנינים על פעילות גופנית מומלצת לילדים עם קשיי קשב וריכוז. דר' חזי אהרוני מעניק שפע מידע תאורטי ומעשי לניתוב האנרגיות הבלתי נלאות של הילדים. בסיום, תקבל/י ממנו טיפים להתאמת משחקים לתנועה והנאה בבית ובחצר.

פעילות גופנית
לשליטה בהפרעת קשב וריכוז ADHD

 ד"ר חזי אהרוני

הקדמה
חופשת הקיץ מדליקה שוב את מנועי החיפוש של ההורים כדי לחפש עיסוק מתאים לילדיהם בעלי הפרעות הקשב. לפני שאתם מתאכזבים כמדי שנה, קבלו המלצה: לא צריך לחפש רחוק. את ההצעות המהנות, הבטיחותיות, הנגישות והזולות ביותר תמצאו בפעילות הגופנית, עם מגוון גדול שיאפשר התאמה אישית לילד המיוחד שלכם.

כדאי לכם, ההורים, להקדיש תשומת לב לפעילות הגופנית ולתרומתה לבריאות הפיזית והנפשית של בני המשפחה, בדיוק כמו להרגלים לא בריאים כעישון, תזונה לקויה ואחרים.  מומלץ שתכוונו את הילדים הצעירים לפעילות גופנית בחופשה - על ידי רישום לקייטנה או למסגרת חברתית, ובשנת הלימודים - להשתתפות סדירה בפעילות גופנית מהנה.

לנערים ולנערות במשפחה גשו באופן מכבד. קיימו עימם שיחה שתעודד להשתלב בספורט ברצף ובאופן מובנה. בחשיבה ודיון משותפים תוכלו להגדיר באיזה מקצוע ספורט ישתתפו, האם במסגרת תחרותית או חופשית, מוסדית או פרטית, קבוצתית או אישית, ולבסוף תקחו חלק בקבלת ההחלטה.

שליטה בחוסר שקט והיפראקטיביות
חוסר שקט ותנועתיות יתר הם מאפיינים בולטים אצל ילדים וצעירים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז. ילדים אלה מנסים להתמודד עם תנועתיות היתר בדרכים שעלולות להתפרש כהתנהגות לא נאותה הפוגעת בתדמיתם, בתפקודי הלמידה ובהתקשרות החברתית שלהם.

פעילות גופנית היא דרך מצוינת להורדת המתח ולשליטה בתנועתיות. היא מנתבת את האנרגיות למטרות רצויות, ממוקדות ומועילות דרך משחקי תנועה, משחקי כדור, שחייה, רכיבה על סוסים, רכיבה על אופניים או כל פעילות אחרת שהילד בוחר מתוך מגוון האפשרויות המוצע לו.

ניתן לנתב את ההיפראקטיביות להצלחה בספורט על כל סוגיו וענפיו כולל בספורט התחרותי. בליגות הלאומיות מצויים שחקנים מקצועיים ומוצלחים - בכדורסל, כדורגל, שחייה ואחרים שהם בעלי הפרעת קשב וריכוז, ולמרות זאת הם מצליחים.

מיקוד, הקשבה, חברה
הספורט, בשונה מפעילויות אחרות, מציע לא רק מבחר גדול של פעילויות, אלא גם אתגרים רבים. הפעילות הפיזית המאומצת מפעילה תגובות שרשרת של הורמונים המופרשים בגוף ובמוח, המשפיעים על ההתנהגות ותורמים לרגיעה, שקט נפשי וחיזוק יכולת המיקוד וההקשבה של המשתתף. כאשר הפעילות מתבצעת בקבוצה, היא תורמת להעלאת הערך העצמי של היחיד ומשפיעה לטובה על התנהגותו הכללית.

פעילות גופנית המשולבת בטיפול תרופתי נמצאה יעילה ביותר לטיפול בהפרעת קשב. במקרים מסוימים היא עשויה להקטין את מינון התרופות ואף להחליפן. פעילות גופנית מאומצת פועלת על המוח באופן דומה להשפעת הריטלין, אם כי ההשפעה פגה כעבור זמן מה מסיום הפעילות הגופנית.

שחייה ופעילות במים
לימוד השחייה ופעילות במים הן מיומנויות הכרחיות לכל אחד, במיוחד לילדים וצעירים הסובלים מקשיים בקשב וריכוז. ארצנו מתאפיינת בחופים ארוכים ובמזג אוויר חם בקיץ. אלה סיבות מצוינות ללמוד שחייה כבר בגילאים הצעירים, לצמצם את אסונות הטביעה ולפתוח לילדינו שער להשתתפות בטוחה ומהנה בפעילויות פנאי ונופש לאורך חייהם.

סוג הפעילות המומלץ
לפי מחקרים, ההשפעה הטובה ביותר על הפחתת פעילות יתר והעלאת המיקוד מתקיימת בעת פעילות גופנית מאומצת, לכן חשוב שילדים וצעירים בעלי הפרעת קשב ישתתפו בפעילות אירובית הדורשת מאמץ גופני ממושך ושיפור כוח הסיבולת, כגון שחייה, ריצה, הליכה מואצת, רכיבה על אופניים, כדורסל, כדורגל ואחרים.
ילדים צעירים בעלי הפרעת קשב יכולים לסבול מקשיים נוספים, כגון קשיים מוטוריים, כושר גופני ירוד והפרעות בהתפתחות הסנסומוטורית. אלה דורשים התערבות ייחודית כדוגמת ריפוי בעיסוק, תרפיה בתנועה ופעילות גופנית מותאמת (ספורט טיפולי).

מסגרות מומלצות לפעילות גופנית
רוב הילדים בעלי הפרעת קשב יכולים לקחת חלק במסגרות הרגילות, כגון מתנ"סים, קייטנות, מחנות קיץ, תנועות נוער, בריכות שחייה פרטיות וליגות ספורט לילדים ובני נוער ברשויות המקומיות, וכן, בקורסים בתנאי פנימייה ובימי ספורט אתגרי.
רצוי שההורים ישמשו מודל חיקוי לילדיהם וישתתפו כמשפחה בפעילות גופנית, כגון בהליכה מהירה, צעדות וטיולים בטבע, רכיבה על אופניים, רכיבה על סוסים, שחייה, מועדוני כושר לכל המשפחה ומפעלי ספורט עממיים ברשויות המקומיות.
לילדים ובני נוער בעלי קשיים מורכבים מומלץ להתאים מאמן אישי לפעילות גופנית.

'עיקרון הגלידה'
בגיל הצעיר חשוב שההורים לא יכפו על ילדיהם השתתפות בסוג ספורט מסוים, אלא יאפשרו להם להתנסות בפעילויות ובמקצועות ספורט שונים לפי 'עיקרון הגלידה'.
עיקרון זה מבוסס על המצב שבו ילד בן 5 עומד בקיוסק מול עשרות מיכלי גלידה צבעוניים בטעמים שונים ומתבקש לבחור בטעם אחד. הוא ירצה לטעום קצת מכל סוג, ואז להחליט את מה הוא אוהב.

יישום עקרון הגלידה עם ילדי הפרעת הקשב, הנוטים לעבור מפעילות אחת לאחרת מבלי להתמיד, יתבטא בהצעת התנסויות מגוונות ובחירה חופשית. כך נגדיל את הסיכויים שהם יתמקדו לבסוף בפעילות שבחרו בעצמם ויתמחו בה בהצלחה ולאורך זמן.

סיוע קופות החולים
בשנים האחרונות מכירים קופות החולים ומשרד הבריאות בתרומתה הגדולה של הפעילות הגופנית לבריאות הפיזית והנפשית של המטופלים. משפחות בעלות ביטוח משלים בקופה יכולות לקבל הפנייה של רופא המשפחה או רופא מקצועי לטיפולים מסובסדים בתחומי הרכיבה הטיפולית, שחייה טיפולית, ספורט טיפולי, פעילות גופנית מותאמת, שיטת אלכסנדר ואחרים. פעילויות אלה אינן מיועדות ללמד מיומנויות ספורט, אלא לסייע למטופל בעל קשיים לשפר את התנהלותו הרגשית-חברתית ואת מיומנויות היום-יום ההכרחיות לתפקוד תקין ויעיל במשפחה, בבית הספר ובחברה.
הסבסוד מוענק לילדים שאובחנו על ידי איש מקצוע מוכר כבעלי הפרעת קשב וריכוז ומיועד למספר טיפולים מוקצב המתבצע על ידי מומחים שבהסדר עם הקופה.

סיכום
תרומת הפעילות הגופנית לילדים בעלי הפרעת קשב:
•למידה ואימון להתמדה בפעילות
•הענקת תחושת הישג
•חיזוק ההערכה העצמית והדימוי העצמי
•הכרה חברתית ביכולות הילד מצד קבוצת השווים
•הזדמנות ליצירת קשרים חברתיים
•מוצא לפריקת אנרגיה עודפת באופן מקובל
•חיזוק התנהגות חיובית

יתרונות הפעילות הגופנית המאומצת הם רבים ומגובים במחקרים. כאשר היא מותאמת למשתתף בעל הפרעת קשב וריכוז, היא מסייעת להתפתחותו הפיזית, החברתית והפסיכולוגית. חופשת הקיץ הארוכה היא זמן טוב לאמץ פעילות גופנית שתהיה מועילה, בריאה, מרפאת, בטוחה ובעיקר מהנה לכל הילדים והצעירים.

טיפים שימושיים: התאמת משחקים לבית ולחצר
תוכלו להתאים משחקי תנועה לבית ולחצר מבלי לוותר על מאמץ, קשב וריכוז שיביאו רגיעה והנאה:
כדרור מתמשך של כדור כנגד ריצפה קשה או קיר, זריקה ותפישת כדור ספוג בשניים, מיתקן כדורסל פלסטי ביתי בחצר או במרפסת, טניס שולחן מאולתר עם שולחן פיקניק ארוך או שני שולחנות מחוברים ושני לוחות עץ בשוליהם כדי למנוע את נפילת הכדור, משחק כדורעף עם כדור-ים בזוגות, קבוצות או משפחות, משחק בדמינטון, כדור גומי ברשת התלויה מן התקרה שניתן לבעוט או להכות בו, רכיבה על אופניים רגילות המקובעות למקומן כמו אופני כושר, ג'אגלינג בכדורים, קפיצות לגובה הלוך ושוב מעל גומי המתוח באלכסון בין שני עמודים.
חופשה מהנה!

ד"ר חזי אהרוני, יו"ר העמותה הישראלית לפעילות גופנית מותאמת, 
אדוואנס - שירותי פסיכולוגיה, חינוך והתפתחות אנוש,
רחובות 08-9452863
דוא"ל: adv-p@013.net

תודה על קריאת העלון,
העלון הבא יספר על תרומת אמנות הקראטה לשליטה בקשב ובהתנהגות.
נחכה לו ביחד.

בברכה,

 

 

זיוה דינה - קשב ADHD
יעוץ להפרעת קשב
דיוורי חינוך, אימון וטיפול 
לקהלי יעד גדולים במיוחד

adhdindex.co.il

 

 ה​​רשם לעלון כדי לקבל עדכונים על הטיפול ​בהפרעת קשב ADHD:

עלון קשב ADHD למשפחה

עלון קשב ADHD למבוגרים

הרשם ל"קשבים" כדי לקבל עדכונים לאנשי טיפול, חינוך ואימון:

״קשבים״ להתפתחות מקצועית


18.01.2019