עלון קשב ADHD


יחסים אינטימיים של מבוגרים עם ADHD

יחסים אינטימיים של מבוגרים עם ADHD

עלון קשב ADHD
שלום רב.
הפעם נקדיש את העלון לנושא חשוב שאיננו מדויין בפומבי: יחסים אינטימיים. אני מקווה שתיהנה/י מקריאת המידע והתובנות של נעמי רביד, מטפלת ותיקה בתחום ADHDאשר מצרפת כאן את הידע והנסיון שלה לפנינים אשר שלתה מתוך ספרו של דר' דניאל אמן הידוע.

במע ADD רכות יחסים אינטימיות
נעמי רביד

פעמים רבות אני רואה כיצד ADHDאצל אחד מבני הזוג מקשה על הזוגיות - הפערים בין הקצב השונה של בני הזוג (טורבו לעומת הצורך במנות קטנות), הצורך בריגושים (אקשן לעומת שיחה מעמיקה), תקשורת (מופשטת לעומת קונקרטית) יכולת הקשבה (מינורית לעומת התחושה שמותשים מרוב מלל), הדגש השונה על מין ומיניות וכו'.

מצאתי ביטוי טוב לנושאים אלה בספר: 'ADDבמערכות יחסים אינטימיות, מדריך מקיף לזוגות' מאת דר' דניאל ג. אמן. בספר מוצגים הנושאים - אבחון של ADHDאצל מבוגרים וההשפעה על אינטימיות, סוגים שונים של ADHD, טיפול תרופתי, התורשה של ADHDוהמעבר שלו במשפחות ועוד. 

דר' אמן מתאר בספרו כיצד ADDלסוגיו השונים יכול להכשיל אינטימיות, וכיצד הרגישויות השונות של אנשים עם ADD- כרגישות למגע, ריח, טעם, רעש, מוסחות וחוסר ארגון של הזמן יכולות לכבות אינטימיות ואינטימיות מינית.

והנה סיפור אמיתי:
לקליניקה שלי הגיעו שרון ועדי (שמות בדויים) רגע לפני הגירושין.
עדי מרגישה שאין לה כוח יותר למצבי הרוח המשתנים, לצעקות, להסתגרות מחד והתלות בה לצרכי היומיום מאידך. היא אומרת: "אני רוצה לחיות חיים שלווים, בלי כל הדרמות האלה. אני מרגישה שאני כל הזמן משנה את עצמי ומוותרת למען שלום בית, למען הילדים. אני לא יודעת את מי קשה לי יותר לגדל - אותו או את הילדים".
ושרון אומר: "אני עובד כמו חמור כדי לפרנס את הבית, ונותן את הנשמה שלי בשביל שלכולנו יהיה טוב. אני מגיע הביתה עייף, אז לפעמים נפלט לי. אבל, את האשה שלי ואותך אני אוהב. אני עובד על עצמי כל הזמן. ואני פחות סוער מפעם."
עדי עייפה מהכעסים שלה, ומהכעסים עליה. ואכן, דר' אמן סוקר את ההשפעות של כעס חיצוני (פתיל קצר, זעם מצטבר, היאחזות בפגיעות) וכעס פנימי (שנאה עצמית, האשמה עצמית, דיכאון, אשמה, בלבול). היות וכעס הוא אורח תדיר במשפחות ADDיות, נושא זה הוא נושא מאוד חשוב.

דר' דניאל אמן משרטט מספר נושאים כאובים
המשפיעים על האינטימיות ומועצמים בגלל הסימפטומים של ADHD:
• גידול הילדים - ניתן לראות איך חוסר ההסכמה בין בני הזוג, וחיפוש הקונפליקטים (של הילד או אחד מבני הזוג, בעיות התנהגות למיניהן) יכול להקשות ולהעכיר את האווירה והאינטימיות בין בני הזוג.
• חוסר הארגון שמשפיע לרעה על מערכת היחסים - איחורים, דחיינות כרונית, ניירת מצטברת.
• והנושא החשוב מכולם - קשר מיני טוב הכרחי למערכת יחסים אינטימית.

חשוב להבין את הקשר בין חשיבה ומין. אברי המין רגישים לסוג המחשבות ומגיבים בהתאם: מחשבות שליליות מכבות את החשק המיני, ומחשבות חיוביות מפעילות את החשק.
המגע המיני הינו מרכיב חיוני לבריאות הכללית של מערכת היחסים. פרופסור אמן מציע לבנות ספריה של חוויות מיניות חיוביות עם בן הזוג, לתכנן את הזמן לסקס, ולהבין שסקס מעורב בכל קשרי הגומלין בין בני הזוג במהלך כל היום. בנוסף, גם סקס דורש ריכוז, ופעמים רבות אני רואה כיצד קשיי הריכוז השונים מקשים גם על המיניות.
מניסיוני, כשמוסיפים לבני הזוג ידע בנושא ADHDוהקשבה לצרכים השונים של בני הזוג, עולות המודעות והכבוד ההדדי, והאינטימיות בין בני הזוג משתפרת. 

דר' אמן מציג שיטה בהירה לעבודה ולשיקום האינטימיות:
• יצירת חזון ברור של אינטימיות ששני בני הזוג מסכימים ושותפים לה, וממקדים את מחשבותיהם אליה מדי יום.
• עבודה על תקשורת יעילה
• תכנית פשוטה להתמודדות עם כעסים הכוללת חשיבה לפני תגובה, תיקון מחשבות שליליות, הסחת דעת, ונשימה נכונה כאמצעי הרגעה.

אהבתי את הכללים למריבה הוגנת:

1. לראות את הצד הטוב בבן הזוג.
2. להישאר ממוקדים ברגע הנתון ולא לשלב כעסים או פגיעות מהעבר.
3. לא להשתמש בהערות מצד חברים, הורים או ילדים לשם חיזוק העמדה נגד זו של האחר.
4. להישאר ממוקדים בנושא ולא להעלות פגיעות אחרות להחרפת הסיטואציה.
5. לשמור על קול שקט כך שרק בן הזוג יוכל לשמוע את הנאמר.
6. לנסות לשמוע במלואם את דברי האדם האחר, לפני שמגיבים.
7. לחפש דרכים להתפשר עם בן הזוג ולתמוך בו, מתוך ידיעה שניצחון לשני הצדדים ישפר את התחושה הכללית.
8. כשהקולות עולים והופכים תוקפניים, מומלץ להפסיק ולהירגע, ואז לחזור לדיון.
9. אם מישהו ננעל על נקודה מסוימת, ואינו מסוגל להשתחרר, כדאי לקחת פסק זמן לנטרול הסיטואציה.
10. יש לשאוף לנקוט בכבוד הדדי (להימנע מכינויי גנאי, עלבונות, עירוב בני משפחה והעלאת סוגיות מהעבר).

אם נחזור לשרון ועדי, הרי העבודה על מודעות, תקשורת וקבלה, אפשרה לדבר על נושאים כאובים מבלי לדרוך על מוקשים. בני הזוג החלו לעבוד כצוות המתמודד ביחד עם גידול ילדים עם ADHD, ולשוחח גם על האינטימיות המינית ושיפורה. שרון ועדי החליטו להשאר ביחד. הם עובדים ביחד על התקשורת ביניהם ומנסים להתמיד (גם זו בעיה אצל זוגות עם ADHD) בשימוש בכלים החדשים שרכשו.

מניסיוני, חשוב להתייחס גם לפגיעות מהעבר, לכאבים לא פתורים ואי הבנות כתוצאה מהפרשנות המהירה ותסריטים פנימיים של אנשים עם ADHD.

אחד המוקשים בעבודה זוגית בכלל, וזוגיות עם ADHDבפרט, הוא הציפייה שבן הזוג ישתנה קודם. ציפייה זו יוצרת פעמים רבות תקיעות בהתחשבנויות של מה אני אמרתי ומה הוא עשה. ראיתי לא אחת, שכאשר כל אחד לוקח אחריות רק על עצמו ועל השינוי שהוא יכול או רוצה לעשות, אזי קצב ההתקדמות הוא אדיר.

פרופסור אמן, בשפה קולחת ופשוטה, הצליח לנסח ולארגן כללים פשוטים לעבודה זוגית על אינטימיות ואינטימיות מינית, והספר יכול לעזור למטפלים, מאמנים וזוגות ללמוד על ADHDוהשפעותיו, ולעבוד על פי ההנחיות המוצעות בו.

נכתב על ידי נעמי רביד,מנהלת מכון רביד, פסיכותרפיסטית, מאמנת, מטפלת זוגית ומשפחתית, מדריכה, מומחית ל-ADHD, מטפלת ומדריכה ל-EMDR,  טל' 054-5747817 ,
 http://www.machon-ravid.co.il/site/index.asp?depart_id=59702


תודה על קריאת עלון קשב ADHD .
העלון הבא יתמקד בנושא רכיבה טיפולית ותרומתה לילדים ונערים עם הפרעות קשב.    

בברכה,

זיוה דינה - קשבים
יעוץ להפרעת קשב
דיוורי טיפול, חינוך ואימון 
לקהלי יעד מותאמים במיוחד

adhdindex.co.il

 

 

 ה​​רשם לעלון כדי לקבל עדכונים על הטיפול ​בהפרעת קשב ADHD:

עלון קשב ADHD למשפחה

עלון קשב ADHD למבוגרים

הרשם ל"קשבים" כדי לקבל עדכונים לאנשי טיפול, חינוך ואימון:

״קשבים״ להתפתחות מקצועית


21.03.2021