עלון קשב ADHD


למה להפסיד כסף על ADHD אם יש הטבת מס?

למה להפסיד כסף על ADHD אם יש הטבת מס?

עלון קשב ADHD
שלום רב ,
הפעם נעסוק במחיר הכלכלי של הפרעת הקשב: נפתח במאמרו של יועץ המס ירון בן דוד, מאמר ממצה ומעודכן אודות הטבות מס להורים של ילדים עם הפרעות קשב. נסיים בסיפורו של מבוגר עם הפרעות קשב, קטע הומוריסטי אשר פורסם ברחבי הרשת בעילום שם, המספר על המחירים שמשלם מבוגר עם הפרעות קשב ADHD.    קריאה נעימה!

אלפי שקלים החזרי מס להורים
של ילדים עם ליקויי למידה

ירון בן דוד

החל משנת 2003 שכירים או עצמאים שהם הורים לילדים לקויי למידה עם הפרעות קשב וריכוז
ADD / ADHD זכאים להחזרים ממס הכנסה. ההורים מקבלים 2 נקודות זיכוי לשנה שמשמעותן אלפי שקלים בכל שנה.
כיום, בשנת 2008, ניתן לדרוש החזרי מס בגין ילדים לקויי למידה בגין השנים 2003-2007 , כך שסכום ההחזר הכספי בתוספת הפרשי הצמדה וריבית 4% מגיע לכ- 25,000 ¤.
הזכות לקבלת ההחזרים ניתנת רק להורים ששילמו בפועל מס הכנסה, ועל פי קריטריונים מסוימים שיפורטו בהמשך.

במאמר מוסגר נבהיר, שלקויות למידה והפרעות קשב הינן שתי אבחנות נפרדות. לקויות למידה הן דיסלקציה, דיסקלקוליה, דיסגרפיה ועוד, הנחשבות ללקויות קלות שאינן מזכות בהקלת המס. לעומתן, הפרעת קשב עם או ללא היפראקטיביות היא לקות קלינית שעומדת בפני עצמה. פקידי מס הכנסה וכן אנשי המקצוע העוסקים בנושא החזרי המס מחברים בטעות את המושג לקויות למידה עם המושג הפרעות קשב ADD / ADHD.

נושא הפרעות הקשב עלה לכותרות בשנים האחרונות עם התגברות המודעות לנושא ילדים עם הפרעות קשב ADD/ADHD. הפרעות אלו דורשות טיפולים רב מערכתיים אשר עולים לא מעט כסף ועלולים להמשך שנים רבות.
לנציבות מס הכנסה הגיעו פניות רבות של הורים לילדים עם הפרעות קשב ובעקבותיהן פנייה רשמית של חברי לשכת רואי החשבון. אלה הסבירו שמדובר לא רק בנטל נפשי על ההורים, אלא גם בהוצאות כספיות כבדות. כתוצאה מכך, נענתה הנציבות לבקשתם, והחליטה לתת את הטבת המס המיוחדת באמצעות הרחבת הפרשנות של אחד הסעיפים בפקודת מס הכנסה, הלא הוא סעיף 45.
סעיף 45 לפקודת מס הכנסה מגדיר בין השאר את המושג "נטול יכולת" ומציין רשימה סגורה של 3 נכויות חמורות: ילד משותק, ילד עיוור וילד מפגר. ילדים כאלה מזכים את אחד ההורים ב- 2 נקודות זיכוי לשנה.
הסעיף בחוק זה לא השתנה, אולם נציבות מס הכנסה הרחיבה את הפרשנות של הגדרת ילד "נטול יכולת" והוסיפה לרשימה את האבחנות ADDו- ADHD. בנוסף, הפיצה חוזר מיוחד לכלל פקידי השומה (מנהלי הסניפים של מס הכנסה) בו קבעה מספר קריטריונים מצטברים, שרק עמידה בכולם תזכה את ההורים בהקלת המס.

 

 חלק מן ההורים אינם מודעים לשינוי זה במס, חלקם מודעים אך נרתעים מפנייה למס הכנסה, וחלקם פונים אולם נתקלים בקשיים ביורוקרטים אשר מונעים מהם לקבל את הטבת המס המגיעה להם כחוק. לעזרת כל ההורים הזכאים, מצורפים הקריטריונים שנקבעו בחוזר מס הכנסה לקבלת הטבת המס:

א. קביעת ועדת השמה על זכאות לחינוך מיוחד.
קביעה זו מבחינה בין לקות קלה עד בינונית, שאינה מזכה בהקלת המס, לבין לקות קשה, המזכה בהקלת המס.

ב. אישור שהילד למד בפועל במסגרת לחינוך מיוחד.
נקבע כי מסגרת לחינוך מיוחד פירושה כיתה לחינוך מיוחד בבית-ספר רגיל, בית-ספר לחינוך מיוחד או גן ילדים לחינוך מיוחד.
כתה לחינוך מיוחד הנה כאמור כיתה אליה מופנים ע"י ועדת השמה (לא כיתה המשמשת לתגבור והילד שוהה בה בחלק מיום הלימודים ולא הקבצה נמוכה).
נציין, כי החל מכיתה ט' מוגדר "מסלול 07" כמסגרת לחינוך מיוחד. הורי ילדים שהופנו למסלול זה, יהיו זכאים להקלת המס מכוח סעיף 45 רק אם ימציאו אישור על ההפניה.

ג. תעודה רפואית על גבי טופס 127 של מס הכנסה.
התעודה צריכה להיות חתומה על ידי רופא מקצועי ולא רופא המשפחה.

ד. ילדים הזכאים לקצבת נכות מביטוח לאומי.
ילדים הזכאים לקצבת נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי בשל ההפרעות ההתפתחותית חמורות כמו מסוג PDD, מזכים את הוריהם בנקודות זיכוי מכוח סעיף 45.

האם ילדים "משולבים" זכאים להטבת המס?
ילדים אלה אובחנו מבחינה רפואית כבעלי הפרעות קשב, אולם ועדת השילוב החליטה לשלבם בכיתה רגילה, תוך הסתייעות בשירותי חינוך מיוחד כגון סייעת עזר למספר שעות שבועיות. עמדת נציבות מס הכנסה היא, כי ילדים אלה נחשבים בעלי לקויות למידה קלות ולכן לא יחול עליהם סעיף 45 ולא יינתן הזיכוי. בימים אלה בוחנים במס הכנסה את האפשרות לתת הקלות במס גם להורי ילדים הלומדים בתוכנית השילוב הבית ספרית.
מנגד, נשקלת האפשרות לבטל באופן גורף את הקלת המס לכלל ההורים לילדים לקויי למידה, וזאת מאחר שהתגלו מקרים רבים בהם הוצגו למס הכנסה אישורים מזויפים.

עצתי לכם, מהרו לנצל את זכויותיכם לפני שיהיה שינוי לרעה, וגם אם לא , זכרו שכל שנה מפסידים שנה, מכיוון שניתן להגיש דוחות רק בגין 6 השנים האחרונות.

נכתב על ידי ירון בן דוד, יועץ מס מוסמך.
טלפון 08-9362323 , דוא"ל yaronbd1@bezeqint.net
לקריאת מידע נוסף, היכנסו לאתר:
http://www.masneto.com/site/index-4.asp?depart_id=68066

הפרעת הקשב שלי:

אני מחליט להשקות את הגינה. בעודי פותח את הברז בחצר , אני מביט לעבר מכוניתי ומחליט שהיא זקוקה לשטיפה. כאשר אני פונה אל החניה אני מבחין שיש דואר על שולחן המרפסת , אותו הבאתי מתיבת הדואר קודם לכן. אני מחליט לעבור על הדואר לפני שטיפת המכונית. אני מניח את מפתחות המכונית על שולחן המרפסת, זורק את דואר הזבל אל הפח שמתחת לשולחן, ושם לב שהפח מלא. לכן, אני מחליט להחזיר את החשבונות לשולחן ולרוקן תחילה את הפח.

אבל אז אני חושב, מכיוון שאני ממילא עומד להיות ליד תיבת הדואר כאשר ארוקן את הפח, אז מוטב שאשלח את תשלומי החשבונות תחילה. אני לוקחאת פנקס הצ'קים מהשולחן ורואה שנותר רק צ'ק אחד! שאר הצ'קים הם בשולחן הכתיבה שבחדר העבודה, לכן, אני נכנס פנימה אל שולחן הכתיבה שם אני מוצא פחית קולה שקודם שתיתי ממנה. אני מתכוון לקחת את הצ'קים , אבל תחילה עליי להניח בצד את פחית הקולה כדי שלא אשפוך אותה חלילה בטעות. אני מבחין שהקולה כבר מתחממת, אז אני מחליט להכניס אותה למקרר.

בעודי ניגש למטבח עם הפחית, עיניי קולטות אגרטל פרחים על הדלפק - יש להשקות אותם. אני מניח את הפחית על הדלפק ואני מגלה שם את משקפי הקריאה שלי אותם חיפשתי כל הבוקר. אני מחליט שמוטב שאחזיר אותם אל שולחן הכתיבה שלי, אך תחילה עליי להשקות את הפרחים. אני מחזיר את המשקפיים לדלפק, ממלא כד מים ולפתע מבחין בשלט של הטלוויזיה . מישהו השאיר אותו על שולחן המטבח. אני קולט שהערב כאשר נשב לצפות בטלוויזיה , אני אחפש את השלט, אבל לא אזכור שהוא במטבח, אז אני מחליט להחזיר אותו למקום שלו, אך תחילה אשקה את הפרחים. אני שופך קצת מים לפרחים אבל מעט מהם נשפך על הרצפה. לכן, אני מחזיר את השלט לשולחן, לוקח מטליות ומנגב את השלולית. ואז אני חוזר אל הפרוזדור ומנסה להיזכר מה עמדתי לעשות.

בסוף היום:
המכונית אינה שטופה, החשבונות לא שולמו, יש פחית קולה חמה על הדלפק, לפרחים אין מספיק מים, עדיין יש רק צ'ק אחד בפנקס הצ'קים שלי, אני לא מוצא את השלט, אני לא מוצא את המשקפיים שלי, ואני לא זוכר מה עשיתי עם מפתחות המכונית.
ואז, כאשר אני מנסה להבין מדוע לא הצלחתי לעשות שום דבר היום, אני די מבולבל מכיוון שאני יודע שהייתי עסוק לאורך כל היום ואני באמת מאוד עייף! 
 
 

תודה שהיית עמי עד כאן, ביחד עם  כל מנויי העלון.
העלון הבא יעניק עצות למורים של ילדים עם הפרעות קשב .אני מזמינה אותך לצפות לו ביחד עמי.  

 

 

בברכה,

זיוה דינה - קשב ADHD
יעוץ להפרעת קשב
דיוורי חינוך, אימון וטיפול 
לקהלי יעד גדולים במיוחד

adhdindex.co.il

 

 ה​​רשם לעלון כדי לקבל עדכונים על הטיפול ​בהפרעת קשב ADHD:

עלון קשב ADHD למשפחה

עלון קשב ADHD למבוגרים

הרשם ל"קשבים" כדי לקבל עדכונים לאנשי טיפול, חינוך ואימון:

״קשבים״ להתפתחות מקצועית


04.02.2016