עלון קשב ADHD


התחשק לי לתת לו סטירה ! ! !

התחשק לי לתת לו סטירה ! ! !

עלון קשב ADHD
לקוראי העלון שלום רב,
תקופת החופשה היא, בעצם, הפסקת שגרה, התחלת בילויים, חויות, שינויים וספונטניות. לכבוד השהות הממושכת עם בני הבית בתקופה הקרובה, נשפוך אור על אלימות במשפחות הכי טובות בעזרתו של דר' עומר לנס, מומחה לפסיכותרפיה, טיפול משפחתי וזוגי.

אלימות בין קרובי משפחה? אל תתפלאו!
דר' עומר לנס

בבסיסה של כל משפחה שוכנים כוחות הרסניים של צרות עין ותוקפנות כלפי שאר בני הבית, עובדה שנותנת סיכוי גבוה לאלימות במשפחה.

המחשבה הרווחת, לפיה מקרי רצח אלימים מבוצעים לרוב בידי חולי נפש, היא תולדה של סטגימה חברתית שאינה נכונה. העובדה הסטטיסטית והמדעית היא שמרבית מקרי האלימות הקשים שמתרחשים בתוך המשפחה, נעשים על ידי אנשים בריאים בנפשם. המקרים בהם רצח מבוצע בידי חולה נפש הם נדירים.
מבט חטוף על מקרי האלימות הרבים האחרונים, הרציחות בין קרובי משפחה, במועדונים, בין עבריינים, מלמד כי מרביתם נעשו על ידי אנשים בריאים הסובלים מהפרעות רגשיות או בעיות אישיות שונות, אך לא מאובחנים כחולים פסיכיאטרים.

על פי התאוריה הפרוידיאנית, רגש של תוקפנות בתוך המשפחה הוא דבר טבעי מכיוון שכל סוגי הרגשות והדחפים, החל מאהבה, דרך אשמה, מיניות ואפילו שנאה, מופיעים ומתפתחים במסגרת היחסים הקרובים בתוך המשפחה. הסיבה לכך טמונה בעובדה שהדמויות הראשונות שאנו נמצאים איתן בקשר קרוב הם הורינו, אחינו ובבגרות גם ילדינו. טבעי הדבר שנפנה לעבר אותן דמויות את עוצמת הרגשות והדחפים העזים ביותר. 

תסביך אדיפוס
זיגמונד פרויד היה אחד המדענים הראשונים שהעלה את הטענה, שתוקפנות בתוך המשפחה היא דבר טבעי, וזכה בתגובה להתנגדות עזה מצד קהילה המדעית. במחקר אנתרופולוגי מעמיק בספרות על תרבויות שונות שערך, מצא פרויד שבכל סוגי התרבויות, מהנאורות ועד הפרימיטיביות ביותר, ישנו טאבו ובעקבותיו סנקציות קשות כנגד הפרת שני יסודות מרכזיים: גילוי עריות ורצח בתוך המשפחה.

בחשיבה הפרדוקסלית של הפוך על הפוך, האופיינית לפרויד, הוא סבר כי אותן סנקציות קשות שמקובלות בכל חברה אנושית, מלמדות אותנו שאגרסיה ומיניות הם דחפים טבעיים במשפחה, שכן אם הם לא היו טבעיים, לא היה צריך ליצור מחסומים נוקשים כנגדם.

יצר האלימות קיים בכל אדם ובעיקר בין בני משפחה. במחקר שבוצע על ידי סוכנות האף. בי. איי בארצות הברית ב-1986, נמצא כי שליש ממקרי הרצח באותה שנה בוצעו בין בעלי קרבת דם או משפחה על רקע שנאה וסכסוכים. התהליך הנפשי במסגרתו נוצר הקונפליקט בין דחפים אלו לבין חוקי המשפחה והחברה הוא מה שפרויד כינה "תסביך אדיפוס".

במהלך שנות הילדות, ניתן לראות רגשות עזים של תחרות, צרות עין ועוינות גם בין אחים, במירוץ על המשאבים החשובים ביותר - האהבה, תשומת הלב והמקום שנותנים להם הוריהם. דוגמאות לכך ניתן למצוא במקורות: סיפור הרצח של קין את אחיו הצעיר הבל, המאבק המריר והקשה בין יעקב לעשו והתנהלותו האכזרית של אברהם שעמד לשחוט את בנו יצחק. 


להישאר ברמת הדמיון
למרות שהדברים קשים לעיכול ומקוממים, כל הורה נורמטיבי שיחשוב רגע עם עצמו יזהה מצבים בהם חשש שהאח הבכור יפגע בפעוט או בפעוטה שנולדו לא מכבר. הדבר בא לידי ביטוי במיוחד במקרה של בן יחיד שלאחר שנים של שלטון וקבלת תשומת לב בלעדית, זוכה לשמחתו לאח קטן, ומגלה את עוצמת רגשות הקנאה והעוינות כתהליך טבעי. במצב זה הוא עלול לפגוע באחיו הקטן ללא פיקוח הורי צמוד.

מרבית ההורים הנורמטיבים חשים לעיתים ברצון להכות את ילדם וזה בסדר, כל עוד זה נשאר ברמת הדמיון של הרגע. יש הורים שיכולים להודות בכך בפני עצמם ולעיתים אף לצחוק על כך באמירות כגון, "לעיתים אני כבר רוצה לצלצל לשירות שאחראי על אימוץ ולשאול האם ניתן להעביר את הילד אליהם בהקדם".

כבני אדם, אנו מפחדים ממילים וכשנרצה לבטא תחושה פנימית חזקה כמו "אני מת לתת לילד שלי סטירה", מיד נרתע ונדחיק את אותם רגשות. בפסיכולוגיה קיים כלל בסיסי מאד שאומר: כשמבטאים את הרגש במילים, הסיכוי להפעיל את אותו הוא קטן.

סיכום
כששומעים חבר אומר שיש רגעים שהוא רוצה לתת סטירה לילדו, קטן הסיכוי שהוא יהיה אלים בפועל. בבסיסה של כל משפחה שוכנים גם כוחות הרסניים שכוללים אלמנטים של צרות עין ותוקפנות כלפי שאר בני הבית. לכן הסיכוי לאלימות גבוה. הדחף הטבעי לאלימות במשפחה מתרחש במלוא עוצמתו כאשר איננו מצליחים לווסת את מערבולת הרגשות, ולעמוד באופן נורמלי מול יקירינו.


ניתן להיעזר בשירותים הבאים:
משרד הרווחה - אלימות במשפחה
הועדה הבין משרדית למניעת אלימות במשפחה
קו חירום ארצי לנפגעי אלימות במשפחה: 1-800-220-000

 

ד"ר עומר לנס, מנהל שותף ומרצה בבה"ס 'דעת' ללימודי התאוריה הפסיכואנליטית, מרצה באוניברסיטת חיפה, באוניברסיטת בר-אילן ובמכללה האקדמית תל חי. לשעבר יו"ר האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי, מחבר הספר 'התבוננות נפשית'

תודה על קריאת עלון קשב ADHD
אני מזמינה אותך לחכות ביחד לעלון הבא.

בברכה,

זיוה דינה - קשבים
יעוץ להפרעת קשב
דיוורי טיפול, חינוך ואימון 
לקהלי יעד מותאמים במיוחד

adhdindex.co.il

 ה​​רשם לעלון כדי לקבל עדכונים על הטיפול ​בהפרעת קשב ADHD:

עלון קשב ADHD למשפחה

עלון קשב ADHD למבוגרים

הרשם ל"קשבים" כדי לקבל עדכונים לאנשי טיפול, חינוך ואימון:

״קשבים״ להתפתחות מקצועית


25.03.2017