עלון קשב ADHD


ליל הסדר והפרעת קשב: עשרת הדיברות שיחסכו מכם את עשרת המכות

ליל הסדר והפרעת קשב:  עשרת הדיברות שיחסכו מכם את עשרת המכות

עלון קשב ADHD

ליל הסדר והפרעת קשב: 
עשרת הדיברות שיחסכו מכם את עשרת המכות

חיים דיין

השנה חג הפסח יכול להיות מאתגר במיוחד. הילדים נמצאים בבית כבר זמן רב בגלל הקורונה, אין הרבה לאן לצאת, וגם האפשרות לחגוג עם המשפחה המורחבת או עם חברים, סגורה בפנינו. זהו מצב מאתגר, אבל גלומות בו גם הזדמנויות. אמנם החופש שלנו מוגבל, אבל עדיין אנחנו בני חורין: יש לנו יכולת בחירה כיצד לנהוג, האם כ"שורדים" שרק מחכים שהתקופה הזו תחלוף, או כ"מתקיימים" שמחפשים את ההזדמנות שיש ב"תחנה" זו בחיינו. בידינו הבחירה לזהות את ההזדמנויות הייחודיות שחג זה פותח בפנינו: חגיגה אינטימית וביתית, גיבוש משפחתי, יכולת לתת ביטוי לייחודיות של כל ילד, שבירת שגרה בתקופה שאנחנו זמן רב בבית, יכולת לחגוג את החג בסגנון הייחודי של המשפחה שלנו ועוד.

ייתכן שמשאבי האנרגיה שלנו ושל הילדים מדוללים, אולי אין לנו נסיון קודם לערוך חג בעצמינו, ללא כל המשפחה שמסביב. כאשר מדובר בילדים בעלי אופי חירותי ותוסס – למשל ילדים עם הפרעת קשב וריכוז - האתגר מתעצם שבעתיים. הם עלולים לחוות את החג כמסעיר ומרגש, להתקשות לשבת ברוגע, לחלוק עם אחרים, להיות קצרי רוח או חסרי שקט ולשבש את אווירת החג. מצד שני זו יכולה להיות חוויה מעצימה עבור כולם, כדאי להיערך אליה מבעוד מועד. הנה כמה נקודות שיכולות לסייע לחגוג את ליל הסדר יחד עם הילדים באווירת חג נעימה, משפחתית ומשמעותית.

תכננו. תכננו את עצמכם והציבו ציפיות ריאליות מעצמכם ומהילדים. התחשבו באתגרי התקופה, ביכולות של הילדים ושלכם. אל תנסו "להעתיק" את המתכונת המוכרת לכם משנים קודמות, נסו לתכנן את החג בהתאם לסגנון הייחודי של המשפחה שלכם.

שחררו. ההורות שלכם לא עומדת כעת למבחן. גם לא הסיבולת של ילדיכם. בעיקר אל תשוו בין ילדים, לכל אחד יכולות ויתרונות משל עצמו.

וותרו. נסו לחשוב מראש כלפי אילו התנהגויות אתם רוצים להעלים עין, אילו צפרדעים אתם מוכנים לבלוע ולהבליג, ומתי אתם מעוניינים להפעיל סמכות, ואיך. נסו להגדיר לעצמכם מה המטרה העיקרית שלכם בערב הזה, והתעקשו רק על מה שחשוב באמת.

שתפו את הילדים במשימה, בתכנון ובביצוע. עם זאת, דרשו מהם להתאמץ ולשמור על כללי ההתנהגות ועל אוירה נעימה, הדגישו בפניהם שזו חובה ואחריות שלהם!

האצילו תפקידים שיתנו להם מרחב פעולה וביטוי ליצירתיות שלהם: להגיש, למזוג, לספר סיפור. אם הם תנועתיים, הקדימו וקבעו אתם את כיוון התנועה...

התפעלו מאמירה או התנהגות טובה. העניקו מחמאות תכופות. תנו משמעות למאמץ, גם אם ההישג אינו מושלם.

הבהירו את עצמכם, היו ברורים, וודאו שהובנתם כהלכה. אמירות שמשתמעות לשני פנים מזמינות פרשנויות יצירתיות.

נהלו, אל תגררו. היו עירניים לסימנים מוקדמים של חוסר שקט ותנו הפוגות מיזמתכם, אל תחכו שהם יפרו את הכללים.

הרגיעו. את עצמכם. אם הדברים יוצאים משליטה, הרגיעו קודם כל את עצמכם. לחץ של ההורה מגביר את חוסר השקט של הילד. היעזרו בדיבור פנימי, מחשבה חיובית. נשימה עמוקה. כיווץ שריר או כל טכניקה אחרת שעוזרת לכם להגביר שליטה עצמית.

זכרו שבהגדה יש ארבעה בנים. זה שנוטה להפריע ולבדוק גבולות, הוא לא הרשע. הוא החכם שאינו יודע לשאול ולבקש בדרך המקובלת. המשימה הכי חשובה היא שהילדים יצאו מהלילה הזה עם חוויה חיובית, עם חיבור, הזדהות ואהבה כלפי כל מה שהחג הזה נושא בחובו.

ואיך אפשר בלי הדיבר האחד-עשר, הכי חשוב והכי פשוט, אל תשכחו שאתם אוהבים אותם מכל. אז גם כאשר העניינים משתבשים, והם צפויים להשתבש פה ושם, תזכירו לעצמכם שאתם אוהבים אותם

מצרף לינק לשאלון למחקר המתנהל באוניברסיטה העברית, שמטרתו להבין את ההתמודדות של אנשים עם הקורונה, מוזמנים להשיב ואף להפיץ אותו:  
https://hujipsych.au1.qualtrics.com/jfe/form/SV_3VtYy8lgsBRJIsB


תודה רבה וחג שמח

חיים דיין,
דוקטורנט ויו"ר "מכון הקשב" 
haymdayan@gmail.com
 

 

תודה על קריאת העלון. 
אני מזמינה אותך לקרוא עוד על הזדמנויות חג הפסח לפעילויות משפחתיות ולסידור הבית בשמונת עלוני פסח הנהדרים כאן 

חג שמח,

זיוה דינה - קשבים
ייעוץ להפרעת קשב,
דיוורי טיפול, חינוך ואימון
להתפתחות מקצועית ואישית 
 ה​​רשם לעלון כדי לקבל עדכונים על הטיפול ​בהפרעת קשב ADHD:

עלון קשב ADHD למשפחה

עלון קשב ADHD למבוגרים

הרשם ל"קשבים" כדי לקבל עדכונים לאנשי טיפול, חינוך ואימון:

״קשבים״ להתפתחות מקצועית


05.04.2020