עלון קשב ADHD


פרצופים לפורים והמודל הארצי לעזרה ראשונה נפשית

פרצופים לפורים והמודל הארצי לעזרה ראשונה נפשית

עלון קשב ADHD

פורים תש"ף עובר עלינו במקביל לוירוס הקורונה, ואנחנו בעד חזרה מהירה לשיגרה בכל מצב. לכן, עלון פורים מביא צידה לשמוח בפורים ביחד עם עזרה ראשונה נפשית במודל הארצי המוכר על ידי משרד הבריאות. 

קיפולי נייר משמחים לפורים 

רוצים אימוג'י שמחליף פרצופים?
בסוף הסרטון הזה גם לכם יהיה אימוג'י שקיפלתם לבד מאוריגמי ותוכלו להחליף לו פרצופים.
https://youtu.be/JX5yyafj4cQ


נקפל קופסה למשלוחי מנות 
כדי להכיל את המטעמים שאנחנו שולחים 
https://youtu.be/0WX8rDsOvfU

חג שמח!

רומי גז כהן - "רומיגמי" 
חוגי העשרה וסדנאות לבתי ספר ומוסדות
הרצאות בנושא "אוריגמי לקשב ולמידה"
לרשימת החברים של רומיגמי לחצו כאן


מודל מעש"ה - המודל הארצי לעזרה ראשונה נפשית
מודל מעש"ה, שפותח ע"י ד"ר משה פרחי, ראש המסלול ללחץ, טראומה וחוסן במכללה האקדמית תל-חי, הוא המודל הארצי להגשת עזרה ראשונה נפשית, על-פיו מכשירים את אנשי כוחות הביטחון וההצלה: משטרה, מד"א, כיבוי אש, זק"א ועוד. ייחודיות המודל היא בפשטותו והנגשתו לכלל הציבור מחד, ומאידך במהירות ויעילות הסיוע: משך הזמן הממוצע שבו ניתן להעביר אדם ממצב שאינו מתפקד על רקע חרדתי למצב של תפקוד יעיל, הוא בין דקה וחצי לשתי דקות ולעיתים הרבה פחות. כמו כן, כל אחד יכול ומסוגל לבצע את עקרונות המודל ללא כל ידע מקצועי מוקדם.

המודל מושתת על 4 עקרונות פשוטים להתערבות מיידית במצבי חירום:

מ - מחויבות – האדם המסייע צריך ליצור מחויבות בקרב נפגע החרדה, מחוייבות המעניקה תחושת בטחון. לדוגמא, ניתן לומר לנפגע: "אני איתך ולא הולך לשום מקום". 

ע - עידוד – עידוד לפעילות יעילה.  במקום להרגיע את הנפגע, לתת לו כוס מים ולהרחיק אותו מהזירה – יש לעודד אותו לפעול כדי לסייע לעצמו ולסביבה, ע"י הוראות פשוטות שמטרתן להפעיל אותו בהקשר של האירוע. יש לגרום לו לפעול בעצמו, לעזור לאחרים ולהפוך אותו מקורבן למסייע. לדוגמא: במצב של אירוע דקירה ניתן לומר לאדם הנפגע:  "תרכז את האנשים שנמצאים סביבך ותדאג לכך שכולם יתקשרו עכשיו הביתה להודיע שהם בסדר".

ש - שאלות מחייבות מחשבה – ערוץ התקשורת עם הנפגע צריך להיות ערוץ שכלי ולא ערוץ רגשי. לא לעודד את הנפגע להביע את רגשותיו במהלך האירוע ואחריו. יש להימנע מלומר לנפגע בעת האירוע:  זה בסדר שאתה מפחד, נרגש ובוכה. כן אפשר לומר: תספור ותאמר לי כמה אנשים נמצאים סביבך עכשיו, או כמה זמן אתה מחכה לאנשים שיבואו לקחת אותך. כלומר, שאלות שמחייבות הפעלת מחשבה ולא הפעלת הרגש.

ה - הבניית האירוע והדגשה שהאירוע הסתיים. באירוע חירום לדוגמא, מומלץ לומר לנפגע: "לפני 2 דקות היה פיצוץ, עכשיו יש כאן הרבה כוחות הצלה המגישים עזרה, האירוע הסתיים. עכשיו הכל כבר מאחורינו !" 
למקור ההסבר לחץ כאן

לסרטון המחשת עזרה ראשונה נפשית במודל מעש"ה - לחצו על הקישור:
https://youtu.be/TDLP_pTMB_U

 

חג שמח! 
אני מזמינה אותך לקרוא עוד עלונים בנושאי: 
פורים - כאן

טיפול התנהגותי רגשי - כאן
 

 

בברכה,

זיוה דינה - קשבים
ייעוץ להפרעת קשב,
דיוורי טיפול, חינוך ואימון
להתפתחות מקצועית ואישית 
 

 

 

 

 ה​​רשם לעלון כדי לקבל עדכונים על הטיפול ​בהפרעת קשב ADHD:

עלון קשב ADHD למשפחה

עלון קשב ADHD למבוגרים

הרשם ל"קשבים" כדי לקבל עדכונים לאנשי טיפול, חינוך ואימון:

״קשבים״ להתפתחות מקצועית


06.03.2020