עלון קשב ADHD


לנפוש בלי לחשוש - שילוב חופשה משפחתית עם זמן איכות בזוגיות

לנפוש בלי לחשוש - שילוב חופשה משפחתית עם זמן איכות בזוגיות

עלון קשב ADHD

לנפוש בלי לחשוש (מהילדים)
ארז פיגלש

אם התשובה שלכם ל: "איך היה בחופשה", היא: "לפחות הילדים נהנו", כנראה שהחופשה שלכם הייתה יותר קרובה לסיוט מאשר לחופשה. חבל שזו תהיה החוויה, לאחר חופשה בה השקעתם את מיטב כספכם וזמנכם, לקחתם חופש מהעבודה, וכל כך קיוויתם לטעון מצברים וגם ליהנות.

הגורמים העיקריים לקשיים הם מריבות בין הילדים, חילוקי דעות במהלך היום, חוסר הסבלנות שלהם בביקורים באתרים ואטרקציות, קושי לשמור על גבולות התנהגות, נדנוד ובקשות בלתי פוסקות לחטיפים, מתנות, ושאר "קשקושים". בסופו של יום, אתם כבר תשושים, צרודים ועם עצבים מרוטים.

חופשה משפחתית היא הזדמנות לזמן איכות, גיבוש המשפחה וטעינת מצברים. לכן חשוב שגם אתם, ההורים, תיהנו מהחופשה, ביחד ובזוג. איך עושים את זה? הנה כמה טיפים ועצות שימושיות שיעזרו לכם ליהנות מהחופשה:

א. סיור במוזיאון – התמקדו בעיקר
ראשית, קחו בחשבון שחופשה עם ילדים שונה לגמרי מחופשה ללא ילדים. קל לשכוח את זה ולתכנן חופשה כמו פעם, לפני שהיו ילדים. אתרים ואטרקציות שמעניינים אתכם כמו מוזיאונים שאתם יכולים לבלות בהם שעות בלי להרגיש איך הזמן טס – יעניינו ילדים במקרה הטוב 45 דקות לפני שידרשו מכם להמשיך הלאה.

לכן, תכננו כך שכאשר תיכנסו למוזיאון – גם אם חיכיתם לבקר בו כל חייכם – גשו לראות את המוצגים המרכזיים שמעניינים אתכם ב- 45 הדקות הראשונות וקחו בחשבון שלא תספיקו לראות את השאר. לא נורא. לפעמים טוב לשמור משהו לחופשה הבאה.

ב. קניית כרטיסים לאטרקציות
כדאי להימנע מתורים ארוכים לקניית כרטיסים, כי הילדים עלולים להיות בלתי נסבלים בעמידה בתור. כיום ניתן לרכוש כרטיסים מראש דרך האינטרנט כמעט לכל מוזיאון או אטרקציה, במיוחד בערים הגדולות. באתרים רבים אפשר לקנות את הכרטיסים מראש לשעות כניסה מסוימות, ובחלק מהאתרים אפשר פשוט להראות את קוד הרכישה בסמארטפון ולהיכנס.

ג. תיאום ציפיות משלב תכנון המסלול
לתיאום ציפיות ותכנון מראש יש השפעה עצומה על החופשה. שבו עם ילדיכם לפני החופשה, שתפו אותם בבניית המסלול או רק עדכנו אותם במתוכנן והסכימו איתם על כל הנקודות שבדרך כלל יוצרות את החיכוכים: כמה חטיפים או ארטיקים הם יכולים לקבל ביום או מה התקציב היומי שלהם לבזבוזים, מתי אוכלים כל ארוחה, מתי הולכים לישון, אילו מתנות או מזכרות הם יכולים לקבל. התחשבו בדעתם, אך השאירו מקום גם לבילויים ואתרים שמעניינים אתכם, ההורים.

חשוב מאוד להגדיר איך אתם מצפים מהם להתנהג וגם הסבירו מדוע. הבהירו מהם הקווים האדומים ומה המחירים על חצייתם.

ד. זמן איכות זוגי בלי הילדים
אל תוותרו על זמן איכות בלי הילדים. ברוב בתי המלון יש שירותי בייביסיטר שיאפשרו לכם ללכת להצגה, הופעה או ארוחת ערב רומנטית. זמן לעצמכם עם חוויות זוגיות חדשות גם הן מטרות חשובות בחופשה, אשר לעיתים נזנחות בגלל התחושה שצריך להיות עם הילדים כל הזמן. תנו לילדיכם דוגמה חיובית: הראו להם שגם לכם מגיע זמן איכות ושאתם משקיעים בעצמכם ולא רק בהם. גם אם זה יהיה במסעדת במלון, כדי שהילדים ידעו שאתם קרובים אליהם. 

השקעתם כל כך הרבה בחופשה – השקיעו עוד קצת בזמן איכות לעצמכם.

ה. הגעה וניווט ממקום למקום
בכל הנוגע להגעה ממקום למקום, כשמדובר במשפחה עדיף לעיתים לקחת מונית מאשר אוטובוס, גם אם הוא זול יותר. בררו מראש תעריפים והיעזרו באפליקציות ניווט כדי שלא יעבדו עליכם. זה נוח מאוד במרחקים קצרים כי נהג המונית יביא אתכם בדיוק לאן שאתם צריכים. לרוב העלות לא תהיה יקרה בהרבה מהאוטובוס ושווה את הנוחות.

ו. תקשורת
נוח מאוד לרכוש כרטיס סים מקומי עבור הטלפון הנייד. היום כמעט בכל מקום, מניסיוני, לפחות באירופה, ארה"ב ותאילנד, ניתן לרכוש כבר בשדה התעופה סים מקומי עם חבילת אינטרנט מספיק גדולה כדי שתוכלו להישאר מחוברים בכל מקום, כל עוד לא תצפו בסרטים ברשת שיגמרו חיש מהר את החבילה.

מחיר הסים המקומי בחו"ל יהיה זול משמעותית מכל חבילה שתרכשו בארץ דרך הספק הסלולרי שלכם ויבטל את הסיכון לחיוב יתר. כבר שמעתי סיפורים על חיובים עצומים כיוון שאחד הילדים שכח את הפייסבוק פתוח כל הלילה והמשפחה חויבה באלפי שקלים על הגלישה. הסיכוי לקבל החזר או זיכוי במקרה כזה הוא אפסי.

בחלק מהמקומות אפשר לרכוש שני כרטיסי סים או יותר במין "תוכנית משפחתית" עם בנק שיחות מכובד בין בני המשפחה. היכולת להיות מחוברים לאינטרנט תאפשר בירורים, ניווט בעזרת אפליקציית המפות של גוגל או כלים אחרים ולשים לב אם נהג המונית לוקח את הדרך הקצרה ביותר או דווקא הארוכה. שלא יעבדו עליכם כבר אמרנו? את רוב הסימים אפשר להטעין בנקודות הטענה רבות אם מיציתם את החבילה.

לסיכום:
עם קצת תכנון מראש, הצבת גבולות ברורים והקדשת זמן זוגי לעצמכם, תוכלו ליהנות הרבה יותר מהחופשה המשפחתית לה ציפיתם.
 

חופשה מהנה,

ארז פיגלש,
מאמן אישי בכיר לילדים, נוער ובעלי הפרעת קשב וריכוז, 
מחבר הספר "פרארי עם ברקסים של אופניים" 
https://www.erezfiglash.co.il
054-2029202

 

תודה על קריאת העלון הנוכחי. 
אני מזמינה אותך לקרוא עוד עלונים בנושא החופש הגדול-כאן עם עצות לתכנון זמן, תקציב ופעילויות בחופשה, ועלונים בנושא גוף תנועה חושים-כאן עם רעיונות לפעילות תנועתית וחושית. 


בברכה, 

זיוה דינה - קשבים
ייעוץ להפרעת קשב,
דיוורי טיפול, חינוך ואימון
לקהלי יעד מותאמים במיוחד
עלון קשב למשפחה
עלון קשב למבוגרים
עדכונים למטפלים

 

 ה​​רשם לעלון כדי לקבל עדכונים על הטיפול ​בהפרעת קשב ADHD:

עלון קשב ADHD למשפחה

עלון קשב ADHD למבוגרים

הרשם ל"קשבים" כדי לקבל עדכונים לאנשי טיפול, חינוך ואימון:

״קשבים״ להתפתחות מקצועית


01.08.2019