עלון קשב ADHD


יש לי הרבה תכונות לא טובות אבל גם הרבה תכונות טובות

יש לי הרבה תכונות לא טובות אבל גם הרבה תכונות טובות

עלון קשב ADHD

שלום רב, 
"ראיתי שיש לי הרבה תכונות לא טובות אבל גם הרבה תכונות טובות." ממקום כואב ואוהב, אישי ומקצועי, פרטי וכללי, מאירה הפסיכולוגית התעסוקתית אורלי צדוק את חייה של אשה בוגרת עם הפרעת קשב והיפראקטיביות. 

הפרעת קשב נשית
אורלי צדוק

כמה תקלים היו לך לאחרונה? קורה לך שאת מאחרת הרבה? שוכחת ומאבדת דברים? הילד שלך נשאר תמיד אחרון בגן? את מוצאת עצמך בוכה הרבה פעמים ללא סיבה? ייתכן שאת מתמודדת עם הפרעת קשב שאליה את לא תמיד מודעת או שאת מודעת ולא יודעת איך לדבר עליה.

כידוע, הפרעת קשב נובעת מהתפתחות פתולוגית של מערכת העצבים. נולדים עם ההפרעה והיא איננה עוברת עם הגיל. תסמיני הליבה שלה הם ליקוי בקשב, חוסר ויסות רגשי והתנהגותי ולעתים התנהגות אימפולסיבית והיפר אקטיבית. מי שסובל מהפרעה כזו יכול לסבול מסיפטומים שונים כגון: קשיי ארגון, נטייה לאיבוד חפצים, שכחנות, נטייה להתפרץ לדברי אחרים ועוד. 
 

למי יש יותר הפרעת קשב?
אחד הממצאים המעניינים הוא שהפרעה זו מזוהה הרבה יותר אצל בנים. הערכות נעות בין פי  3-9 אצל בנים לעומת אצל בנות. עולה השאלה למה? האם באמת זוהי תופעה הקשורה למין, או שמדובר בסיבה אחרת.?

כיום, ברור שהפערים אינם כה גדולים, אך הסימפטומים אצל נשים שונים דבר המקשה על הזיהוי. 
 

הפרעת קשב אצל נשים
נשים מאופיינות יותר בדברנות ובנטייה לתנודות רגשיות ופחות בהתנהגות אלימה ואימפולסיבית. הן נוטות לתחושות אשמה ובושה סביב הפרעת הקשב שלהן, ולכן עסוקות בהסתרתה ומתקשות לפנות לעזרה.

נטייה זו בולטת בעיקר סביב האימהות. נשים והעולם סביבן נוטים לתפוס את עצמן כאחראיות על ארגון הבית, סדר, בישול, כביסה, קניות וכן על חינוך הילדים. אך לעשות את כל זה בנוסף לעבודה ובנוסף להפרעת קשב, זו משימה מורכבת ביותר.

הרבה פעמים אני נתקלת בייעוץ התעסוקתי בנשים שמתביישות לארח בביתן עקב הבלגן, מרגישות אשמה גדולה על כך שהן אף פעם לא זוכרות את יום ההורים או אינן מצליחות לארגן לחג השבועות גם חולצה לבנה, גם טנא עם פירות וגם הגעה בזמן לטקס. הן מוצאות עצמן פוגעות, שלא ברצונן, באנשים היקרים להן ביותר, וזה כמובן מטריד את מנוחתן. הן מוצאות עצמן עסוקות בניסיון לארגן את עצמן, לזכור את כל המשימות הקשורות בבית ובעבודה, להגיע בזמן ועוד. הצורך לעשות זאת גם בשביל אחרים – הילדים, שהם עצמם לא פעם לוקים בהפרעת קשב, הופך את המשימה ל כמעט בלתי אפשרית.
 

רינה - יעוץ לאישה עם הפרעת קשב
רינה, בת 50, נשואה ואם לשלוש בנות, 
הגיעה אלי כשהיא חווה ייאוש ועייפות מהתמודדות עם מגוון המשימות, אולם עם רצון עז לשנות  ולשפר את חייה. היא חוותה חוסר מיצוי של כישוריה ורצון להתמקצע. כמו הרבה נשים, היא גילתה את הפרעת הקשב שלה לאחר האבחון של ילדיה. בעבר  רינה מצאה עצמה עוברת מעבודה לעבודה, משתעממת ומחפשת גירויים חדשים,ץ כיום כמה שנים עובדת בעבודה יציבה כמזכירה אך מרגישה חוסר מיצוי.היא מלאה כרימון ברעיונות לעסקים חדשים אך מתקשה להוציאם מהכוח אל הפועל. היא למדה קורסים רבים: אימון בישול צילום ניהול עיסקי אך מעולם לא מימשה את הלימודים בתחום התעסוקתי. רינה סיפרה גם על תסכול בחיים הבייתים היא מוצאת את עצמה טובעת במשימות היום יום מתפרצת על ילדיה ומלאת חרטה מיד לאחר מכן, ובאופן כללי חווה חוסר שליטה על חייה.

יחד, לאט לאט, פרטנו את השפעת הלקות על תחומי החיים השונים. הבנו את הצרכים שלה בתנועה ובמרחב שחייבים לקבל ביטוי,את  יכולתה האמנותית והיזמית וכן את הצורך לנהל ביעילות את המשימות, מבלי ליפול למלכודת של ביצוע משימות רוטיניות לאורך זמן. הבנו יחד שיש אפשרות לבקש עזרה במה שקשה לה, ולרתום את כוחותיה לתחומים שהיא טובה בהם: קשר עם אנשים ופתרונות יצירתיים. 
 

התייעלות ופינוי זמן
באותה תקופה, החלה רינה לקחת ריטלין. התרופה עזרה לה להיות יותר יעילה בעבודה, להימנע מהארכת ימי העבודה אל תוך הלילה כבעבר, ולפנות זמן לעצמה. היא החלה להבין את הערך שהיא מייצרת במקום העבודה, וכתוצאה, ביקשה ממעסיקיה העלאה בשכר, דבר שלא עשתה זמן רב. 

 

מימוש עצמי 
רינה נרשמה לקבוצת נשים שמטיילת במדבר, פעולה שהגבירה את בטחונה ועזרה לה במימוש הרצון בשינוי ותנועה החשובים לה.היא  התחילה לפתח במקביל לעבודתה עסק עצמאי. העסק התמקד בקידום אינטרנטי של  עסקים נשיים, וניצל את כישורי האימון שלה את יכולתה הצילומית- עיצובית, ויכולתה החברתית והיזמית. את הכישורים הטכניים החסרים לה השלימה בשיתוף פעולה עם מתכנת. 

 

בקשת עזרה 
כעת יכלה רינה לתקשר את קשייה לבן זוגה, לבקש עזרה במשימות הקשות לה ולשתף את בנותיה הגדולות במשימות הבית. מעבר לעזרה הקונקרטית , רינה הרגישה שהשיתוף חשוב לה ומוריד מימנה את הצורך להתבייש ולהסתיר לפחות בבית. 

 

נביטת הערכה עצמית ריאלית 
בסיום הייעוץ אמרה: "לא קיבלתי את חוסר התפקוד שלי, חשבתי שאני דפוקה וניסיתי כל הזמן להשתפר ולעשות הכל לבד. היום ברור לי שזה חלק ממני ,חלק מהחיים שלי...  ראיתי שיש לי הרבה תכונות לא טובות אבל גם הרבה תכונות טובות. נוכחתי כמה אני תורמת בעבודה, ושכל היצירה שלי בבית, הבישול, הטיולים והשמחה, חשובים לא פחות מהדברים שאינני עושה". 

 

המלצות 
המלצותינו הן להיות מודעים לכוחות שיש לנשים עם הפרעת קשב ולהנות מיתרונות בתחומים הבאים:

יצירתיות - אפשר לנתב לתחום האומנותי עיצובי או לתחום היזמי. 
אינטואיציה - יכולה לעזור ולהתקדם הן בתחום העיסקי והן בתחום הטיפולי. 
אנרגטיות - מאפשרת לעבוד ולעסוק במספר עיסוקים במקביל, סגנון שמועדף על ידי נשים עם הפרעת קשב עם היפראקטיביות.

לנהל את ההפרעה
כמובן שכל אישה צריכה להתחבר בבהירות לגרעין האישי שלה, לבדוק איפה המקום למימוש עצמי, ולא לתת להפרעה לנהל את חייה. יש צורך בעזרה במקומות החלשים כדי לנהל את ההפרעה. 
לדוגמה: להלחם באיחורים ופיגורים דרך תכנון וניהול זמן ריאליים בעזרת דף תכנון שבועי על המקרר או תזכורות בנייד. 
לדוגמה: להילחם בנטייה לאיבוד חפצים דרך ארגון מראש של  תחליפים, אמירה בקול רם איפה שמים דברים או  בדיקה עצמית במעבר ממקום למקום.  

 

סיכום 
סיפורה של רינה מראה עד כמה חשוב לנשים, נערות ובנות לפתח מודעות להפרעת הקשב שלהן. אותה מערכת שדואגת להפנות את הבנים לאבחון וטיפול בהפרעת הקשב שלהם, איננה מפנה את הבנות לאבחון וטיפול בהפרעת הקשב שלהן. כלפי חוץ הן נראות "ילדות טובות" השולטות בהפרעה שלהן, ובתוך תוכן הן בעצם חסרות אונים.

התפקיד הכפול שממלאות נשים בבית ובעבודה, הוא קשה לכל אישה, אך מכביד עוד יותר אצל נשים עם הפרעת קשב. קבלת עזרה בזמן, עשויה לשנות באופן מהותי את החוויה הלימודית והחברתית ואת רמת הדימוי העצמי שלהן.

חשוב מאד לקבל עזרה מקצועית כאשר מתקשים. רופא,  פסיכולוג  או מאמן מומחים להפרעת קשב, יכולים לגרום לך להיות במקום שונה, בו את היא זו המנהלת  את חייך,  ולא הפרעת הקשב מנהלת אותם.

 

אורלי צדוק, פסיכולוגית תעסוקתית מומחית ומדריכה, 09-7438808
דוקטורנטית בפסיכולוגיה תעסוקתית, מחקרה עוסק במעבר מלימודים אקדמאים לקריירה בקרב סטודנטים עם וללא לקויות למידה והפרעת קשב. בעלת "מכון אורלי צדוק" לאבחון וייעוץ תעסוקתי. 
http://orlyzadok.com

 

תודה על קריאת העלון הנוכחי. 
אני מזמינה אותך לקרוא עוד עלונים בנושא: "אימון והנחייה לבוגרים ומבוגרים": http://adhdindex.co.il/cat-16

אם עדיין אינך מנוי/ה על העלון למבוגרים עם הפרעת קשב, זאת ההזדמנות להירשם אליו: http://adhdindex.ravpage.co.il/alonadults
 

בברכה,   

זיוה דינה - קשבים
ייעוץ להפרעת קשב,
דיוורי טיפול, חינוך ואימון
לקהלי יעד מותאמים במיוחד

adhdindex.co.il
 

 ה​​רשם לעלון כדי לקבל עדכונים על הטיפול ​בהפרעת קשב ADHD:

עלון קשב ADHD למשפחה

עלון קשב ADHD למבוגרים

הרשם ל"קשבים" כדי לקבל עדכונים לאנשי טיפול, חינוך ואימון:

״קשבים״ להתפתחות מקצועית


21.03.2021