עלון קשב ADHD


טיפים לסידור הבית לקראת פסח ואחריו

טיפים לסידור הבית  לקראת פסח ואחריו

עלון קשב ADHD
משיוצא פורים נכנס נקיון הפסח. איפה להתחיל? מה לשחרר? מה לארוז? מה לקנות? מתי להמשיך? גילה פז, פיית המגירות, ממקדת  בעיקר ומנחה לשגרת חיים קלה ומסודרת.

טיפים לסידור הבית לקראת פסח ואחריו
גילה פז

אצלי, הסדר איננו הבוס, אלא המשרת. הסדר מאפשר לי לבצע כאן ועכשיו את מה שאני רוצה. לקוחותיי הדתיות סיפרו לי בהקלה שרב אחד אמר שאבק זה לא חמץ. לכן, האבק יחכה לנקיון שאחרי פסח, ואנחנו נתחיל בלב הפועם  של הבית – במטבח.


שלב ראשון – סדר יסודי במטבח

א. לחלק את הסדר למשימות קטנות:
בשלב הראשון, סיפרי את מספר ארונות המטבח, חלקי אותם במספר הימים שנותרו עד פסח, ומספרי את המשימות שהתקבלו. עכשיו תכתבי ביומן איזה ארון תסדרי באיזה יום.  לחילופין, קחי פתקית נדבקת והדביקי על דלתות המטבח פתקים עם תאריכים. אם את חוששת מה תגיד השכנה – אל דאגה, היא בוודאי תתלהב ותעתיק ממך.


ב. לסדר כל תא בארון:
1. הכיני משטח עבודה נקי ופנוי שאליו תעבירי את תכולת הארון. למשל, שיש, שולחן. 

2. העבירי את תכולת תא הארון אל אותו משטח.
3. התא בארון ריק? זה זמן מצוין לנקות אותו.
4. הכניסי לתא הנקי את מה שאת רוצה שיהיה שם, לאו דווקא את מה
היה שם מקודם. זאת הזדמנות מעולה לארגן את הארון מחדש. 

 

ג. למיין, לשמור, לשחרר, לארוז:
כדאי למיין את הכלים ולהחליט מה לשמור, מה לשחרר ומה לארוז.

1. לשחרר:  
לשחרר זה לא בהכרח לזרוק. לשחרר זה להעביר כלים, שאינם שימושיים לך, לאישה אחרת שתשמח לקבל אותם. לחלופין, את יכולה להניח כלים בצורה מושכת, אסתטית, ליד הפח או במרכז המיחזור, ומי שרוצה יקח לו.
כשאת משחררת כלים ללא שימוש שהיו כלואים בארונות, את יוצרת מרחב שמקל עלייך את החיים. ארון מרווח הרבה יותר ידידותי לשימוש מארון עמוס מדי.

2. לארוז:
חלק מתכולת הארונות והמגירות תרצי לארוז ולהעביר זמנית למקום אחר, כדי לפנות את המקום לכלים המיוחדים לפסח.

3. המזווה:
במשפחות שומרות כשרות שמתנהלות ביעילות, אוכלים את תכולת המזווה לקראת הפסח, כדי שלא יישאר בו הרבה חמץ. סבתא שלי ז"ל נהגה להכניס את מעט החמץ שנשאר לקופסת הלחם ולאחסן אותה במרפסת כשהיא עטופה בבד במשך החג.

שלב שני - קניות: האם אני באמת צריכה את זה?

קניות אימפולסיביות, מבצעים, מתנות שלא קולעות לטעם של המקבל, לא נעים לך להיפרד מחפצים שקיבלת ואת לא אוהבת....לקנות יותר מדי, שיהיה, עדיף מאשר יחסר. המשפטים האלה שאנשים אומרים לעצמם, ממלאים את הבית מעבר לנחוץ ובו זמנית מגדילים את המינוס בבנק.

אני ממליצה לך למצוא בתוכך את העוז לקנות רק מה שנחוץ ודי. השאלה שאני מציעה לך לאמץ היא לא – אם כדאי לקנות את זה עכשיו, ב- 70% הנחה , אלא: האם אני באמת רוצה את זה? או צריכה את זה? האם יש לי מקום בארון? האם אני מוכנה להיפרד מהכלים הישנים כדי לפנות מקום לכלי החדש שבמבצע?

שלב שלישי - חזרה לשיגרה בהנאה ובשמחה

אם את מאלה שלוקח להם חצי שנה להחזיר את כלי הפסח בחזרה לבוידעם – תסמני ביומן את היום או היומיים בהם תבצעי את המשימה הזאת. אין טעם לדחות אותה. החזרת? רגע. תנשמי. תתענגי על הרגע הזה. שברת דפוס שסחבת שנים. כיף, לא?

אין עיתוי מתאים מהתקופה שאחרי פסח לסידור יסודי של המחסן וחדרים עמוסים בבית. חשוב שתעשי את העבודה הזאת בהנאה ובשמחה. שימי לך מוסיקה שאת אוהבת ותרקדי תוך כדי. אם המוסיקה מפריעה לך לעבוד – עשי הפסקות כייפיות.

הסדר איננו הבוס אלא המשרת

הסדר החדש, המיטיב, שאני יוצרת, בא ממקום של פירגון ואהבה עצמית. הרבה יותר נוח ונעים במרחב מאורגן: קל לנקות, קל למצוא דברים, קל להחזיר למקום. הסדר מאפשר לי לבצע כאן ועכשיו את מה שאני רוצה לעשות: יצירה, תפירה, נגרות וגם בישול. כל מה שאני צריכה זה להושיט יד ולקחת. החיים בבית נעשים קלים.

החוכמה היא לא לצבור ערימות שצריך למיין, אלא לאמץ הרגלים טובים של סדר בבית. כמו לאמץ הרגלים טובים של אכילה במקום לעשות דיאטה, לרדת במשקל ושוב לעלות.

אני מאחלת לך חג שמח בבית מסודר!

גילה פז, פיית מגירות 052-8736862
מסדרת בתים ביחד עם הלקוחות בביתם, 
ומלמדת בשיטה מובנית יצירת הרגלים לבית מסודר 

http://www.drawerfairy.com


תודה על קריאת העלון הנוכחי. 
אני מזמינה אותך לקרוא עוד עלונים
בנושאי  
סדר, אירגון והתארגנות - כאן
ומקוה שנגיע לסדר הפסח בהקלה ובשמחה.

בברכה,

זיוה דינה - קשבים
ייעוץ להפרעת קשב,
דיוורי טיפול, חינוך ואימון
לקהלי יעד מותאמים במיוחד
adhdindex.co.il

 ה​​רשם לעלון כדי לקבל עדכונים על הטיפול ​בהפרעת קשב ADHD:

עלון קשב ADHD למשפחה

עלון קשב ADHD למבוגרים

הרשם ל"קשבים" כדי לקבל עדכונים לאנשי טיפול, חינוך ואימון:

״קשבים״ להתפתחות מקצועית


05.04.2020