ארוע


"שונאים סיפור אהבה" - אהבה ושנאה ביחסים אינטימים

"שונאים סיפור אהבה" - אהבה ושנאה ביחסים אינטימים
תאריך התחלה 08:00 23.09.2016
תאריך סיום 13:00 23.09.2016

דעת: ביה"ס ללימודי התיאוריה הפסיכואנליטית שמח לבשר 
על פתיחת מחזור ד' בסמינר אפעל 
ושלוחה בצפון במעונה על יד נהריה בשנה"ל תשע"ז 

"שונאים סיפור אהבה"
יום עיון בנושא אהבה ושנאה ביחסי זוגיות, בהורות ובטיפול
23.9.2016  יום שישי, 
מכללת סמינר הקיבוצים, אולם 70 תל אביב 
יום העיון יעסוק בשילוב הבלתי אפשרי אך בלתי נמנע של יחסי אהבה ושנאה ביחסים אינטימים.

8:45-9:15 - התכנסות ורישום

9:15-10:10 - "אהבה פולנית"
במאמריה פורצי הדרך העזה מלאני קליין לטעון, את מה שכל יוצא פולניה יודע ויונק מלידתו בחלב אמו, והוא שכל אהבה ונתינה משמעותית מבוססת על אשמה. מה שקליין ידעה והפולני הממוצע מכחיש, הנו שהאשמה מתעוררת על רקע רגשות השנאה הצמודים כעסקת חבילה בלתי ניתנת לפרימה, ליחסי האהבה. ההרצאה תעסוק בטיבם הייחודי של יחסי אהבה שנאה באופן כללי וביטויים בזוגיות כמקרה פרטי.

מרצה: ד"ר עומר לנס - מנהל שותף בבה"ס לפסיכותרפיה "דעת". מרצה במכללה האקדמית תל חי, באונ' חיפה ובר אילן, מדריך צוותים בתחנות טיפוליות.

10:10-11:15 - "הוא כזה חמוד שבא לי לאכול אותו": על אהבה ושנאה בין הורים לילדיהם.
עוד בראשיתה של החשיבה הפסיכואנליטית עמדו רגשות האהבה והשנאה במרכז הדיון. התסביך האדיפאלי בו חש הילד רגשות אהבה לאימו ושנאה כלפי אביו, היה לאבן יסוד בחשיבה התיאורטית  ולנקודה קריטית בהתפתחות הילד. כיום, עם התפתחותה של חשיבה זו, תפסו דגשים אחרים את תפקידה של אותה אמביוולנטיות רגשית והושם דגש גם על רגשות האהבה והשנאה הקיימים בהורה ביחס לילדו ועל אפיונים ייחודיים של מרחב זה הקשורים במגדר ובביקורת התרבות.  בהרצאה זו, נתבונן על אותו מרחב רגשי ונתייחס לצורך באהבה אך גם בשנאה, על חשיבותן וביטויין בצורה מווסתת וסובלימטיבית ונעמיק במחיר הקיים כאשר אותם רגשות אינם מתקיימים במרחב הבין אישי.

מרצה: ד"ר משה בן אולון - פסיכולוג קליני מומחה ומדריך, עובד במרפאה לבריאות הנפש לילד ונוער בית חולים זיו ובעל קליניקה פרטית. עובד עם אוכלוסיה המוגדרת כנמצאת בסיכון ומדריך צוותים בתחום זה.

11:15-11:45 - הפסקה- קפה ועוגה 

11:45-13:00 - "שש שעה מגעילה": על הכוח לשאת חיים חסרי טעם ומחשבה על מוות חסר משמעות

חיינו אינם נעים רק בין אהבה ושנאה. רובם חומר אפור, חלקם חומר אפל. יש והחוויה נטולת כל עונג, חדווה, התלהבות או אפילו תחושה מוגדרת כל שהיא ועדיין אין זה דיכאון. אנו ישנים בלילה, אנו קמים בבוקר, אנו מתפקדים. בחלל הפנימי נדמה כאילו שום דבר לא קורה, ומה שקורה בחוץ נתפס כחסר חשיבות. איננו יכולים עוד לנווט על פי החוש, לא החשק ובודאי שלא על פי תשוקות של אהבה ושנאה. למעשה התנועה הטבעית היא להרפות ללא סיבה מלעשות דברים ללא טעם.

מדוע אנו ממשיכים? מה מחזיק אותנו? איך נכון לצלוח ימים כאלו, שבועות ושנים? ומה התכלית לכל זה? ואיך כל זה קשור לאותו אחד שבא אלינו בשש אחר הצהריים, שעה לא קלה, ומביט בנו כאילו מה? מה כל זה? ולאט לאט זה גם תופס אותנו. מי אנחנו ? ולמה התכנסנו?

מרצה: דויד בנאי - פסיכולוג קליני, מנהל שותף בבה"ס לפסיכותרפיה "דעת", פרקטיקה פרטית, בת"א. מרצה באוניברסיטת בר אילן, המסלול לטיפול מיני, מדריך קליני ביחידות הרווחה השונות. 


עלות: 100 ₪ (עבור השתתפות ביום העיון+שתיה חמה)

רישום: יש לשלוח צ'ק ע"ס 100 ₪ לפקודת ידע בסיסי בע"מ, ת.ד. 22116, תל אביב 6122002 .
יש לוודא קליטתו תוך שבוע מיום השליחה, במייל: 
yedab@netvision.net.il או בטלפון 03-5445184 . 
כמו כן,ניתן לפנות למזכירת בה"ס - יהודית, לצורך קבלת פרטים
בטלפון 03-5445184 

בימי א' 8:30-11:30, ימי ד' 10:00-18:00, ימי ה' 13:00-18:00.
מספר המקומות מוגבל.


דעת
ביה"ס  ללימודי התיאוריה הפסיכואנליטית 
יוזמה וניהול: דוד בנאי וד"ר עומר לנס 

מרצים: דוד בנאי, ד"ר עומר לנס, ד"ר חגי שיקלר, ד"ר יורם בן יעקב, רוני עמיאל, ד"ר משה בן אולון, ד"ר יקיר קריצמן, נסיה זיפמן, אורנה אייל. 

תוכנית הלימודים: 
הלמידה וההבנה של המאמרים ושל התאוריה הפסיכואנליטית על גישותיה השונות נחשבת קשה ומתסכלת. הייחודיות של התוכנית המוצעת הנה הנגשת הידע הפסיכואנליטי על היבטיו התיאורטיים והקליניים כאחד, והפיכתו למובן ובעיקר מעשי וידידותי עבור אוכלוסיית בעלי מקצועות הטיפול והייעוץ השונים.

בית הספר שם לו כמטרה להקנות לסטודנטים התמצאות עמוקה ומקיפה בתיאוריות החשובות ביותר לתמיכה בטיפול פסיכותרפוייטי דינאמי פרטני ומערכתי. לרכוש יכולת שיפוט קליני לצורך יישום נכון של התיאוריות במצבים וברגעים המשמעותיים  ולהיעזר בתיאוריה על מנת לבסס אמפטיה ולהעריך את המתרחש בתהליך הטיפולי. דגש מיוחד יושם על התמודדות עם תיאוריות מורכבות וקשות להבנה.  

בית הספר יתמקד לא רק בתוכן הלימודי אלא, לא פחות, בשיטות הלמידה, וזאת על מנת לאפשר הבנה, התמצאות מקיפה, הטמיעה וזכירה לטווח ארוך של החומר הנלמד על אפ המופשטות והמורכבות שלו.

קורסים מרכזיים:
פרויד ומודל הדחף, תיאוריות של יחסי אובייקט, ויניקוט, קוהוט, הגישה ההתייחסותית, התגובות הטיפוליות-שיקוף ופרשנות, העברה והעברה נגדית, הכשל האמפאתי והאפשרויות לתיקון, תהליכים מנטאליים ראשונים ביחסי הורים-ילדים ועוד 

מבנה ותוכנית לימודים:

אורך המסלול: שנתיים. 

מקומות לימודים:
במרכז: סמינר אפעל, 
בצפון :  תחנת 'קול הלב' הנמצאת במעונה, ליד כפר ורדים, בגליל המערבי.

יום הלימודים: 
במרכז: יום ה' מ- 14:30 עד  20:15, סך הכל 6 שעות אקדמיות
בצפון : יום שישי מ-8:30 עד 13:30, סך הכל 6 שעות אקדמיות

תחילת הלימודים: נובמבר  2016

מספר ימי לימוד: 24 בשנה לאורך שנתיים,ארבעה סמסטרים, 2 סמסטרים בכל שנה. 

ביה"ס פונה לאנשי מקצועות הטיפול והייעוץ שרוצים לדעת יותר, לדעת היטב ולדעת ללמוד: עובדים סוציאליים, מרפאים בהבעה ויצירה, פסיכיאטרים, פסיכולוגים, רופאים, יועצות חינוכיות, מטפלים משפחתיים, והעוסקים בתחומי הבריאות הנפשית השונים, שהנם בעלי תואר שני (תואר ראשון במקרים חריגים) בתחומי עיסוק אלו.

תהליך הצגת מועמדות: 
על המתעניינים לשלוח בהקדם קורות חיים מפורטים+המלצות 
לפקס מס' : 03-5463412 
או למייל:   yedab@netvision.net.il 
המועמדים המתאימים יוזמנו לראיון אישי. 
לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר במייל 
או בטלפון- 03-5445184 
בימי א' 8:30-11:30, ימי ד' 10:00-18:00, ימי ה' 13:00-18:00.

נשמח לראותכם!

 

 

 

 

 

 

 

 

 


07.06.2016